Pardubické muzeum zve na unikátní výstavu: Tohle jsou... Silniční vykopávky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Pardubické muzeum zve na unikátní výstavu: Tohle jsou... Silniční vykopávky

Keramické nádoby z pohřebiště. Některé sloužily jako urny.
Keramické nádoby z pohřebiště. Některé sloužily jako urny.  (Foto Aha! – Jitka Pecharová, Východočeské muzeum Pardubice)

Milovníci archeologie si rozhodně přijdou na své. Pardubické muzeum představí to nejzajímavější z 200 tisíc vykopávek nalezených při výstavbě silnic a dálnic. Nechybí ani světový unikát.

Díky rozsáhlému budování dopravní sítě archeologové objevili na staveništích dálnic, obchvatů a dalších cest na úseku dlouhém 91 kilometrů při prozkoumání plochy velké asi jako 683 fotbalových hřišť přes 200 tisíc artefaktů. Objemově by naplnily osm tahačů. Stejné množství přitom muzeum získalo za předchozích 140 let své existence. Na výstavě se nyní pracovníci muzea rozhodli ukázat aspoň ty, které pokládají za nejzajímavější. Největším tahákem je neolitická dubová studna, kterou objevili v létě roku 2018 v Ostrově na Chrudimsku. Jde o světový unikát. Při jejím zkoumání vyšlo najevo, že byla zhotovena 5259 let před naším letopočtem! „Je tak nejstarší dřevěnou studnou na světě,“ konstatoval archeolog Tomáš Zavoral. K vidění jsou dochované fošny a věrná kopie studny vyrobená replikami dobových nástrojů.

Bohaté pohřebiště

Mnoho z vystavených předmětů, řada šperků, nástrojů a keramických nádob, pochází z pohřebiště doby bronzové nalezeného u Rokytna. „Pohřbívalo se tu po dobu několika staletí. Patří mezi nejbohatší východočeská pohřebiště lužické kultury. Archeologové tady postupně odkryli 217 hrobů,“ prozradil Zavoral.

Co prozradí pozůstatky?

Výstava podrobněji seznamuje i s výbavou dvou bohatých hrobů ženy a muže z 5. století ze Slatiňan. „Asi 40letého muže pozůstalí na poslední cestu vybavili součástmi koňského postroje, opaskem s kapsářem obsahujícím křesací soupravu, kostěným hřebenem, skleněným pohárkem dovezeným z pozdně římských dílen a mečem z nepravého damasku, který je vysoce kvalitní a velmi drahou zbraní,“ uvedl kurátor Jan Musil. Kosti a zuby o muži prozradily, že trpěl kazy, artritidou a často jedl proso.

Mincovní poklady

Průzkum pod silniční sítí narazil i na několik mincovních pokladů. K významným patří nález 14 stříbrných pražských grošů Václava IV. na trase D35. „Peněz to nebylo ani mnoho, ani málo. Na počátku 15. století by si je nádeník vydělal asi za 14 dní, tesař nebo zedník zhruba za týden. Třeba sekera se tehdy prodávala za 3 groše, boty za 4 a vykrmené prase bylo za 22 grošů,“ řekl kurátor.

EXIT 91/VYKOPÁVKY

Kdy: kromě pondělků denně od 10 do 18 hodin, potrvá do 4. ledna 2026.

Kde: Kaňkův sál Zámku Pardubice

Za kolik: Plné vstupné je 160 korun, snížené (studenti, důchodci) 100 korun.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.