Unikátní výstava ve zlínském muzeu: Jen boty? Baťa vyráběl i hračky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Unikátní výstava ve zlínském muzeu: Jen boty? Baťa vyráběl i hračky

Figurky představují jeden z poslední skautských táborů v Československu v roce 1938.
Figurky představují jeden z poslední skautských táborů v Československu v roce 1938. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Když se řekne Baťa, každý si vybaví hned boty. Ale firma vyráběla i mnoho jiných věcí včetně hraček. Výstava Svět hraček Baťa ve zlínském muzeu některé přivede ke vzpomínkám, jiné překvapí rozmanitostí.

„Baťa zahájil v roce 1934 výrobu hraček z pryže, lidově nazývané guma, jako první v Československu. Cílil na dětské zákazníky zaměstnanců. Brzy si tyto hračky ale získaly výsadní postavení mezi tímto druhem zboží. Nejdříve se vyráběly ve Zlíně a v roce 1938 se výroba přesunula do Napajedel,“ uvedl kurátor výstavy Michal Heindrich. Většina exponátů pochází se sbírky Michala Widenského (61) z Pardubic. Baťovské hračky sbírá od roku 1998 a vlastní zřejmě největší sbírku na světě. „Tenkrát jich bylo 80 % k dostání na našem území. Už 10 let je ale sháním po celém světě a taky opravuji,“ přiblížil. Mnohé jsou představeny v dioramatech. „Kluci si vždy hráli s vojáčky, ti proto patřily mezi první typy hraček. Celý soubor byl vyhrazen i příslušníkům československé armády. Díky své bytelnosti se v dobové reklamě dočkal označení nezranitelná armáda,“ přiblížil Heindrich. Přibyla i pískací zvířátka. Nechyběl vlk se sundavací hlavou či Karkulka a mnoho postaviček. Koncem roku 1936 firma začala vyrábět i pryžová autíčka na pérový pohon.

Jedna i za kačku

Gumoví kamarádi se prodávali v různých cenových relacích. Nejlevnější byly za jednu korunu například vojáčci. Pár korun stála zvířátka a figurky. Náročnější modely – malované postavičky v krojích – přišly na 15 až 19 korun.

Novinky z PVC

Po znárodnění se objevila nafukovací zvířátka z PVC. Výrobky putovaly i do světa. K ikonickým ale patří hračky z Fatry návrhářky Libuše Niklové – zvířátka s harmonikovým tělem z hadic do splachovačů. Černý kocour získal mnohá ocenění.

Kdy, kde a za kolik

Kde: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Kdy: do 1. září, úterý až neděle 10 – 18 hodin

Za kolik: 69 Kč, snížené 45, rodinné 149 KčPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.