Jiří (68) z Ostravy a jeho pivní sbírka: Nasbíral 516 tisíc etiket! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Jiří (68) z Ostravy a jeho pivní sbírka: Nasbíral 516 tisíc etiket!

Od jednoho druhu piva má i  několik různých druhů etiket.
Od jednoho druhu piva má i několik různých druhů etiket. (Foto Aha! – M. Charbulák, Jiří Kozel)

Pivní etikety má ve všech skříních v bytě, jsou pod postelí, na policích a o část sbírky se mu stará starší bratr. Jiří Kozel (68) začal se sbíráním před více než 56 lety. Sbírka je tak rozsáhlá, že doma už etikety skoro nemá kam dát! Není divu, vlastní jich 516 tisíc.

„Začal jsem s tím jako mladý kluk, někdy v roce 1967. Každý tehdy něco sbíral. Psal jsem dopisy se žádostmi do našich československých pivovarů, ale zajímavější pro mě bylo zahraničí. Za socialismu to pro mě byla taková příležitost, jak aspoň v duchu cestovat,“ řekl k počátku své záliby Jiří Kozel. Dopisy měly úspěch a etiket začalo přibývat. „Netušil jsem, kam se to dostane,“ směje se bývalý ekonom. Sbírku nerozšiřoval jen v době, kdy hrál asi čtyři roky závodně basketbal. „Důležitou chvílí pro mě byla návštěva sběratelské burzy v roce 1980, pak jsem se na to vrhl naplno,“ podotkl sběratel.

Nová doba

Sběratelství kdysi a dnes se podle Jiřího Kozla velmi liší. „Shánění etiket bylo dobrodružnější, mělo to v sobě mělo jistý kus romantiky. Dnes si vše najdete na internetu, napíšete jen e-mail a je to. Vše se zrychlilo. Na druhou stranu díky počítači mám o sbírce dokonalý přehled,“ poznamenal. Drtivou většinu etiket získal sběratel v době, kdy ještě nebyly nalepeny na lahvích. Má raritní kousky z Afriky či Asie. Zvlášť vyhrazenou skříň mají dnes populární minipivovary. „Vyložený pivař nejsem, ale jejich speciály si dám rád,“ usmál se Jiří Kozel. „A napište, že mi se vším pomáhá brácha!“ uzavřel.

Vymřou po přeslici?

Sběratelů pivních etiket je podle Jiřího Kozla čím dál méně a starší generaci chybí následovníci. „V klubu je nás už jen 23 a žádní mladí na obzoru,“ povzdechl si s tím, že dnes je populárnější sbírání pivních tácků. „Ty kdybych sbíral, nemám je kam dát. Etikety jsou mnohem skladnější,“ usmál se.

Stačí malý detail

V šanonech s etiketami lze u Jiřího Kozla najít dvojstrany s vícero zdánlivě stejnými etiketami. Při bližším pohledu lze ale zjistit, že stejné nejsou. „Zavolám do pivovaru a ptám se, co máte nového? A oni, že nic. Jenže ono stačí, aby se změnil grafický detail nebo údaj o procentech alkoholu a už mám samozřejmě o etiketu zájem,“ řekl.

Část můžete vidět!

Jiří Kozel aktuálně pořádá výstavu pivních suvenýrů, včetně svých etiket v Novém Jičíně. Akce probíhá v Návštěvnickém centru (Laudonův dům) na Masarykově náměstí a potrvá až do 1. září. Vstupné do expozic centra je 80 korun, snížené 40 korun.

Víte, že...

...Jiří Kozel je předsedou klubu Sběratelů pivních etiket, dělá jejich katalogy a eviduje sbírky jeho členů?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.