Novinka Leteckém v muzeu v Kunovicích: Přistál tam orel Maverick | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Novinka Leteckém v muzeu v Kunovicích: Přistál tam orel Maverick

Mohutný robotický orel o váze 422 kilogramů.
Mohutný robotický orel o váze 422 kilogramů. (Foto Aha! – S. Červená, Kovozoo)

Novinku uvidí nyní v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku jeho návštěvníci. Není to stroj, ale majestátní orel skalní, symbol vojenského letectví v mnoha zemích. A co je zajímavé, vyroben je z kovového odpadu.

„Byl vytvořen v Kovozoo ve Starém Městě přímo pro muzeum a jeho zrod trval 115 hodin. Tvůrci jsou šrotartisti Jaromír a Klaudia Sabolovi z Humenného. Vystupují pod názvem JSSIron,“ prozradila Martina Juřenová z Kovozoo. „Jsme rádi, že u nás zahnízdili. Vzájemně spolupracujeme především na poli propagace. Zhotovili nám i odpadkové koše, my jim zase poskytneme do Kovozoa několik leteckých artefaktů,“ konstatoval ředitel muzea Martin Hrabec.

„Orel se jmenuje Maverick. Je celý z kovového odpadu v životní velikosti. Rozpětí křídel má 303, na výšku 202 centimetrů a váží 422 kilogramů. Vycházeli jsme z americké filmové série Transformers. Není to kopie živého exempláře,“ popsal monumentální dílo spoluautor Jaromír Sabol.

Podstavec z tanku T -34

Zajímavostí je, že podstavec, který znázorňuje kmen stromu, na kterém orel sedí, je z kola tanku T-34. Váží 289 kilo, aby byla dobrá stabilita. Dále byly použity autosoučástky, rozvodová kola, vstřikovače, ventily, v křídlech jsou vrtule z ventilátorů, perutě pak z výpalků kovovýroby. Základ těla tvoří nádrž staré motorky.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.