Motýlí rojení v pražské botanické zahradě: Cestovatelé i peciválové

Někteří v přírodě uletí tisíce kilometrů, jiní se drží místa, kde se vylíhli. Všichni ale vypadají jako létající klenoty. Tropičtí motýli naplnili skleník Fata Morgana v botanické zahradě v pražské Troji.
Pestrobarevných krasavců mohou návštěvníci vidět desítky druhů. Dohromady botanici přivezli z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou přes pět tisíc kukel. Jako každý rok zahrada očekává velký zájem. „Pravidelná výstava letos nazvaná Dobrodružná cesta motýlů patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím a v posledních letech ji zhlédne vždy okolo sto tisíc zájemců,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.
Modrý milovník ovoce
Jubilejní dvacátý ročník výstavy v botanické zahradě je věnován migraci motýlů. Největším cestovatelem mezi půvabným hmyzem je monarcha stěhovavý. Ten v přírodě každý rok putuje z Kanady do Mexika a uletí při tom až čtyři tisíce kilometrů. Modrý krasavec Morpho menelaus sice není rekordman, ale za zralým ovocem, které miluje, cesty a kilometrů nelituje. Zato atlas velký, největší motýl světa, žije jen týden, během té doby nejí a moc se nepřesouvá. Přežívá pouze z tukových zásob, které si vytvořil ještě jako housenka. Stěhovavé druhy motýlů se najdou ve všech světadílech a k migraci je mohou vést různé důvody, zejména dostupnost potravy, vhodná teplota a rovněž dostatek vláhy.
Dobrodružná cesta motýlů
Kdy: Denně kromě pondělí od 9:00 do 19:00, do 2. června
Kde: Skleník Fata Morgana
Za kolik: 180 Kč (základní), 120 Kč (snížené), 90 Kč (senioři nad 60 let)
Víte že...
...součástí přehlídky živých motýlů je i výstava vyhynulých tropických druhů?