Motýlí invaze! Na bývalé skládce u Krnova

Na 40 druhů motýlů všech barev a velikostí se zabydlelo v Krnově na Karáskově louce, a to uprostřed zástavby. Zásluhu na tom všem má spolek Slezské odrůdy, město, ale i běžní obyvatelé. Vytvářejí jim ideální podmínky.
Na běžných luzích najdete podle expertů maximálně deset druhů motýlů. „Jde o výjimečné místo, na kterém lze vidět dokonce soumračníka čárkovaného i další motýly, kterým hrozí vyhynutí,“ říkají odborníci. Právě kvůli jejich zmenšujícím se počtům motýlí louka vznikla. Takový úspěch však nečekal nikdo. „Výjimečná lokalita mezi garážemi a silnicí, kde byla dříve skládka, je srovnatelná s národní přírodní rezervací Rejvíz,“ uvedla mluvčí Krnova Dita Círová.
Výjimečná lokalita
Zásluhu na tom má spolek Slezské odrůdy, město i běžní obyvatelé, kteří pomáhají osekávat stromky, protrhávat plevelné rostliny a o flóru na louce pečují. „Kolemjdoucí má inspirovat, aby se zamysleli nad tím, proč z naší krajiny mizí hmyz. Prostě potřebuje druhovou pestrost – kvetoucí porosty místo jen nízko střižených chudých trávníků ve městě i na zahradách,“ uvedl Lukáš Matela ze spolku Slezské odrůdy.
Varovný maják
Podle ochránců mají motýli výhodu, že jsou nápadní. Když začnou mizet, všimne si toho každý. Fungují jako určitý varovný maják – Pozor, něco není v s přírodou pořádku. „Jsou jako opylovači pro některé rostliny těmi nejvýznamnějšími. I jejich housenky jsou důležitou složkou potravy třeba pro ptáky. Bez motýlů by příroda přestala fungovat,“ poznamenal ochránce přírody Jan Moravec.
Víte, že...
...motýli jsou nejrozmanitější skupinou hmyzu na zemi s více než 180 000 popsanými druhy?
Prostě klasika
A jaké rostliny motýly přilákají? „Taková ta klasika, co známe z luk. Kopretiny, třezalka, dobromysl, silenky, jitrocel, řebříček a další. Ideálně by to měla být nízkoúdržbová louka, s maximálně dvěma sečemi ročně, s trvalkami nebo dvouletkami,“ vypočítává Matela.
Nároční krasavci
Řada druhů motýlů je abnormálně náročná na pestrost prostředí; ke svému vývoji potřebují různé druhy rostlin, místa k odpočinku, zdroje vody, některé druhy třeba i mravence. Nevyhovuje jim neudržovaná krajina plná keřů, ale ani rozlehlé plochy stejného charakteru.
Až 55km/h
Část motýlů v zimě hibernuje, jiní jsou stěhovaví. „Ti uletí mnoho kilometrů do teplejších krajin. Rádi se vyhřívají na slunci, protože křídly vstřebávají teplo,“ popsal Moravec. Některé druhy dokážou za letu vyvinout rychlost až 55 km/h.
Jako listy větve
Motýlí křídla jsou jednou z nejkrásnějších a nejrozmanitějších struktur v přírodě. Každý druh má vlastní křídla s unikátními barvami, vzory i texturami. „Křídla se skládají z tenké vrstvy chitinu a křehké membrány. Jsou výjimečná svou schopností měnit barvu a vzor, což je důležité pro jejich přežití. Například některé babočky se svými vzory maskují jako listy či větve,“ vylíčil ochránce přírody Moravec.