Unikátní podívaná na lukách na Náchodsku: Hodování stovek modrásků
O nádherný zážitek ze setkání s motýly se podělila vášnivá fotografka přírody Petra Valentová (41) z Náchoda. Na výpravě narazila uprostřed luk na místo, kde spatřila v několika houfech stovky modrásků jehlicových.
„Byl to krásný zážitek, který se nevidí denně. S takovým množstvím na jednom místě jsem se nikdy nesetkala. Spočítat bych je nestačila, co jich všude kolem bylo. Chvíli jsem jen stála jako opařená, než jsem je začala fotit,“ přiznala Petra, která se už dlouho zajímá o entomologii, takže hromadný slet na malém plácku si dokázala vysvětlit. „Modrásci se shlukují na písčitých plochách nebo vlhkých lesních cestách, protože tato půda obsahuje množství minerálů a živin,“ říká Valentová. „Samci je doplňují kvůli dostatku látek, které potřebují na oplození samic,“ doplnil entomolog Vít Kal.
Byla to pánská jízda
Petra viděla prakticky jen samečky. Z opačného pohlaví spatřila pouze dvě zástupkyně. Samice vedou skrytější život a drží se spíše na květinách. Také je známo, že u většiny denních motýlů se v populacích samice líhnou o pár dní později, což mohl být tento případ na Náchodsku.
Nejznámější druh
Modrásek jehlicový je nejběžnějším druhem tohoto motýla a jako jeden z mála nepatří mezi ohrožené. Zatímco sameček se svrchu na líci křídel vyznačuje fialově modrou barvou, samička je hnědá s oranžovými skvrnami. Křídla mají rozpětí okolo tří cm. V Česku létají od května do října ve třech generacích.