Maruška, rekordmanka mezi sběrateli: Má 505 výtisků Babičky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Maruška, rekordmanka mezi sběrateli: Má 505 výtisků Babičky

Marie Rendlová sbírá Babičky přes 35 let.
Marie Rendlová sbírá Babičky přes 35 let. (Foto ČTK/Luboš Pavlíček, Facebook, ara)

Má nejvíc Babiček, celkem 505. Sběratelka Marie Rendlová (80) včera v Pelhřimově převzala ocenění za nejrozsáhlejší sbírku klasického díla české literatury. Nejvzácnější vydání knihy Boženy Němcové, to první v pořadí, dostala darem.

Od nejútlejšího věku milovala knihy. Byly to její nejoblíbenější dárky. Ke sbírání Babiček spisovatelky Němcové ji však přivedl až manžel kolem roku 1988, když náhodou našel u strýce na Šumavě vydání z roku 1886 odložené a zapomenuté v kůlně. „Pořád jsem se k němu vracela, pořád jsem přemýšlela, kdo ho asi měl a proč takhle skončilo,“ vypráví Marie Rendlová a dodává: „Nynější sběratelská vášeň je logickým vyústěním vztahu k mé oblíbené knize i autorce.“

V dětství ji nechápala

K vůbec prvnímu výtisku Babičky se seniorka dostala už jako dítě. I tehdy jí kniha udělala radost, zpětně ale ví, že jí spousta věcí unikala. „Samozřejmě jsem v některých pasážích nechápala, o čem se tam píše,“ usmívá se. Druhou Babičku, s ilustracemi od Adolfa Kašpara, dostala později od tety. Dnes už má 457 českých a 48 cizojazyčných verzí své nejoblíbenější knihy a jako rekordmanku v počtu nashromážděných vydání klasického díla české literatury ji nyní v Pelhřimově ocenila Agentura Dobrý den.

Nejstarší vydání dostala darem. Dnes se draží za desítky tisíc!

Dárek za 80 tisíc

Dnes má sběratelka zřízený Facebook i web, který jí s vášní pomáhá. „Mnoho výtisků zaslali nezištní dárci. Chci jim touto cestou poděkovat,“ stojí v úvodu stránky. Jedna z dárkyň ji překvapila. Předala jí první vydání Babičky. Tehdy mělo hodnotu 40 tisíc korun, dnes se prodá i za 80 tisíc. „Chtěla jsem odmítnout, paní na tom ale trvala. Že je ve vyšším věku a že až zemře, syn přistaví kontejner a všechno vyhází,“ sdělila paní Rendlová, jak k unikátu přišla.

Hledá dědice

Pro početnou sbírku má osmdesátnice zvláštní knihovnu vyrobenou na míru a přemýšlí, komu sbírku odkáže. Ráda by prý, aby zůstala pohromadě. Oslovila proto Památník národního písemnictví a Babičky jim nabídla. Jenže ten chtěl pouze ta vydání, která v jeho vlastní sbírce chybějí.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.