Před 100 lety bylo odhaleno dílo Babička s dětmi: Smutné dozvuky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Před 100 lety bylo odhaleno dílo Babička s dětmi: Smutné dozvuky

Sousoší se na piedestalu nádherně vyjímá.
Sousoší se na piedestalu nádherně vyjímá. (Foto Aha! – David Malík a Wikipedie, ČTK)

V malebném lůně náchodských lesíků a strání leží Babiččino údolí. Věta jakoby vystřižená ze slavného díla Boženy Němcové Babička. Na památku spisovatelky a tohoto příběhu stojí nedaleko zámku Ratibořice slavné sousoší Babička s dětmi. Už 100 let.

Základní kámen byl slavnostně položen 25. července 1920. Při příležitosti sta let od narození obrozenecké spisovatelky. Umělecký projekt si vzal do parády český sochař židovského původu Otto Gutfreund, který po necelých dvou letech dílo dokončil. Pomník byl slavnostně odhalen 9. července 1922.

Co dílo zobrazuje

Pískovcové dílo zachycuje, jak se románová babička vrací z návštěvy nedalekého Rudrova mlýna spolu s vnoučaty Barunkou, Adélkou, Vilémem, Janem a pejsky Tyrlem a Sultánem. Babička jim při cestě vypráví o tom, že každý člověk má na nebi svou hvězdu. Prý lidé Bohem vyvolení mají hvězdy krásné a zářící.

Tragédie na řece

Otto Gutfreund (†37) se narodil ve Dvoře Králové do židovské rodiny v roce 1889 jako čtvrtý z pěti dětí. Sochařství studoval jak doma, tak ve Francii. Patří mezi naše nejvýznamnější představitele uměleckého směru kubismus a těší se celosvětovému významu. Gutfreund si prošel peklem bojů první světové války. V roce 1927 tragicky utonul v Praze při koupání ve Vltavě.

Psala a syn umíral

Božena Němcová (†41) napsala knihu Babička jako idylicky pojatou fikci zasazenou do kulis venkova. Překvapivě se nejedná o román, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale pouze o povídku. Němcová dílo tvořila v těžkých životních chvílích, kdy jí umíral syn.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.