100 let od úmrtí stvořitele Švejka Jaroslava Haška: Dvě svatby, žádný rozvod

Anarchista, bohém, bouřlivák! To byl Jaroslav Hašek (1883 – 1923), spisovatel, který svým Švejkem definoval typického Čecha. Zemřel před 100 lety, bylo mu pouhých 39 let. Život měl plný výstřelků, například byl ženatý zároveň s dvěma ženami, i útrap.
Jako kluk trávil nejvíc času na venkově u dědečka, kde se léčil poté, co mu lékaři objevili srdeční vadu a zakrnělou štítnou žlázu. Četl mayovky a verneovky, coby malý ale také prožil velká traumata! Špatně snášel příchod o tři roky mladšího bratra Bohuslava, žárlil a miminku se dokonce pokoušel několikrát ublížit. Zásadní šok zažil kvůli sousedovi, vysloužilému námořníkovi. Ten bral 11letého kluka do legendární Jedové chýše v pražské Apolinářské ulici, učil ho pít alkohol, tahal z něj peníze a divoce před ním souložil. Haškův vztah k ženám tím utrpěl doživotní šrámy. I s nimi ale autor Švejka prožil dobrodružné časy!
Dobrodruh a neortodoxní spisovatel Jaroslav Hašek. Jak se zrodil voják Švejk, „hrdina“ nejpřekládanější české knihy?
„Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti tomu úplnej hadr,“ říkával Hašek a s gustem dodával: „Člověk by chtěl být gigantem – a je ho*no, kamaráde.“ Bouřliváka vyloučili z gymnázia, ocitl se mezi anarchisty, roku 1907 ve vězení. V té době poznal Josefa Ladu (1887 – 1957). Začal pracovat jako novinář, hodně pil. V roce 1915 narukoval v Českých Budějovicích k 91. pluku, o tři roky později vstoupil do Rudé armády. Roku 1920 se vrátil do Prahy a od srpna 1921 pobýval převážně v Lipnici nad Sázavou. Byl vážně nemocný a psal Švejka. Když už nemohl, diktoval kapitoly ve své ložnici, v níž 3. ledna 1923 zemřel na »ochrnutí« srdce.
Švejkem nastavil zrcadlo
Přestože textů napsal Hašek spoustu, jen povídek přes 1200, jeho jméno zůstává synonymem jediného díla – čtyřdílných Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Román přeložený do 58 jazyků byl několikrát zdramatizován a zfilmován. Poprvé ještě jako němý film roku 1926 pod režií proslulého Karla Lamače (1897 – 1952). Prosťáček Švejk, který si ale vždy věděl rady, se stal milovaným i odpíraným zrcadlem české povahy.