Slavná vila, kde tvořil básník Jan Neruda, je v ohrožení: Ovládnou ji vězňové?
Ve vile Švagrovských v roce 1878 napsal básník Jan Neruda (1834 – 1891) sbírku Písně kosmické, jež oslavuje lidského ducha. O čem by asi byly jeho básně dnes, kdyby viděl, co se z kdysi významné a honosné budovy stalo. Konají se tu mejdany a v plánu je bydlení pro vězně!
Památnou vilu v Bechlíně na Litoměřicku obsadila před několika týdny mladá jogínka Marie Krejčová, která se jí snaží vrátit zašlou krásu. „Rozhodla jsem se zachránit tento objekt, protože si myslím, že tyhle významné budovy by měly zůstat zachovány pro další generace,“ vysvětlila mladá žena. Vybydlená budova ale potřebuje víc, než jen zamést schody nebo natřít okna. Její stav je žalostný. „Staticky je prý v pořádku, ale práce je tu požehnaně. Také proto pořádám různá setkání, při kterých se snažíme vilu postupně zvelebit,“ líčí Marie nadšeně.
Kamenem úrazu jsou však plány, jak chce objekt využít. „Chtěla bych tu pořádat sociální projekty, zřídit pokoje pro umělce a v zadní budově startovací byty pro chovance z dětských domovů či propuštěné vězně,“ popsala nájenice. Místní jsou v šoku. „Máme nedaleko školu i hasičskou zbrojnici, kam chodí naše děti na kroužek,“ postěžovala si jedna z bechlínských žen. A není jediná, kdo teď doufá, že Marie nesežene na svůj projekt peníze.
Podpora není
Proti je i vedení obce. „Tohle určitě podporovat nebudeme, ona nemá žádný konkrétní projekt, nemá ani nájemní smlouvu. Jsou to jen vyřčené plány bez většího konceptu,“ uvedla starostka Bechlína Pavlína Červenková.
Muzeum i JZD
Vilu nechala v roce 1874 postavit Rozarie Švagrovská jako rodinné sídlo podle návrhu architekta Jana Zeyera. Poté, co byla vila v roce 1948 vyvlastněna, v ní vzniklo muzeum Jana Nerudy, památník Písní kosmických a nastěhovalo se sem JZD Podřipsko. Od roku 1994 patří potomkům Švagrovské dcery Josefky, kteří ji získali v restituci.