Čtenáři Aha! rozšířili sbírku o další výtisky románů Babička | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Čtenáři Aha! rozšířili sbírku o další výtisky románů Babička

Ludvík Polášek si dárku od čtenářů Aha! cení.
Ludvík Polášek si dárku od čtenářů Aha! cení. (Foto Aha! - Slávka Červená, ara)

Babičku od spisovatelky Boženy Němcové (1820 – 1862) zná v Česku každý. Byla povinnou literaturou na základní škole, ale… Kdo ji opravdu přečetl celou? Ludvík Polášek (70) ze Zlína může říct, že více než 100krát. Do knihy se zamiloval a její různá vydání sbírá a porovnává. Díky čtenářům Aha! jich má opět víc.

Část svých nejcennějších skvostů vystavil o prázdninách ve zlínském zámku. Když o něm Aha! přineslo reportáž, začali se mu ozývat čtenáři a nabízet poklady ze svých knihoven. „Udělalo mi radost, že i v koronavirové době to lidi zajímalo a přijeli se podívat z různých koutů republiky i ze Slovenska. A já jsem se jim odborným výkladem snažil přiblížit život a dílo Boženy Němcové. Ocenili i od roku 1940 poprvé vystavené ilustrace k Babičce Marie Fischerové-Kvěchové nebo repliky stolu a židle spisovatelky,“ řekl sběratel. Mezi nimi byly i unikáty. Srdce mu poskočilo radostí, když uviděl Babičku z roku 1892. „Ta mně ve sbírce chyběla. Je od nakladatele I. L. Kobera z Prahy a věnoval mi ji Petr Maňák ze Zlínska. Marie Rendlová z Ústí nad Labem mi zase přivezla Kašparovo sešitové vydání v počtu 24 sešitů z roku 1940. Jde o raritu, není jich moc. Většina je vázána,“ přiblížil. K těm pro něj cenným kusům patří i Babička vydaná v roce 1972 v Litvě. „Jednu už mám, ale chybí jí to nejdůležitější, přebal. Tato ho má a navíc zajímavý. Knihu mi věnovala Věra Kociánová z Pecky v Podkrkonoší, která překládá knihy z litevštiny,“ doplnil Polášek, který veškerou nadílku považuje za krásný dárek k nedávnému jubileu. „Reakce mě překvapily a všem moc děkuji,“ vzkázal.

Shání další
I když má Babiček tolik, že se mu nevejdou do garsonky, stále mu některé chybí. Hlavně výtisky do roku 1900, ale také vydané v bengálštině a v Kazachstánu. Kdybyste chtěli jeho sbírku obohatit, můžete ho kontaktovat e-mailem: lupol50@seznam.cz

Víte, že...
...sbírka čítá na 300 českých vydání a 200 zahraničních v 31 jazycích? Nejstarší je z roku 1862. ...do roku 2020 byla jen v Česku Babička vydána 388krát?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.