Nejslavnější báseň vychází ve výjimečné vazbě! 300 slziček pro Máchův Máj | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Nejslavnější báseň vychází ve výjimečné vazbě! 300 slziček pro Máchův Máj

Každá z křišťálových slz na obalu sběratelské edice je originál.
Každá z křišťálových slz na obalu sběratelské edice je originál. (Foto Aha! – David Malík, Rosier a Martin Augustín)

Knížka, která uronila slzu, jinou takovou nenajdete, je to naprostý unikát! V kůži vázaná, se skleněnou kapkou, symbolickou slzou. Novoborští skláři vyrobili 300 takových křišťálových kapek, každá je originál! A tak i tři sta Máchových Májů je jedinečných…

Ikonická báseň Máj od Karla Hynka Máchy 1810–1836); knize se teď dostalo výjimečné podoby. Nejen kapka zasazená do bílé kožené vazby je uměleckým dílkem, okouzlující je také další výtvarné zpracování. „Báseň vychází s ilustracemi Martina Augustína,“ řekla za nakladatelství Rosier Linda Haburová. „Pro mě jde o něco mimořádného, svoji účast považuji doslova za osudovou záležitost,“ přiznal malíř a grafik Martin Augustín, respektovaný umělec současnosti.

Limitka je dodávána s bílými rukavičkami a litografií.

Kromě tradiční knihy je tu zmíněná speciální verze, která potěší sběratele. „Vzniká i tři sta kusů v limitované edici v bílé kůži v knihvazačské dílně v německém Esslingenu s křišťálovou slzou z Nového Boru, kraje Karla Hynka Máchy, na přední straně,“ odhalil Augustín, který edici doplnil i kaligrafickým listem. Cena sběratelské knihy tak je 5900 korun. Bez slzy Máj pořídíte mnohem levněji, ale jde o rovněž výjimečné dílko. „Máchův Máj prostupuje celou moderní českou kulturou. Existuje dnes už na čtyři sta vydání této básně včetně překladů do dvou desítek cizích jazyků,“ dodává Michal Charypar z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Slzu sklář Ondřej Novotný ručně tvaruje při 1150 °C, následně se chladí při 500 °C.

Každá slza je originál

Výzvou byla spolupráce na knize i pro borské skláře. „Tak drobné věci často neděláme, šlo hodně o přesnost a rychlost třeba při odtrhávání kapičky,“ popsal sklář a spolumajitel firmy Ondřej Novotný. „Z projektu máme radost,“ přiznal. Práce na jediné kapce z bezolovnatého křišťálu trvala sice jen asi pět minut u sklářské huti rozpálené na 1150 °C, doladění tvaru pak ale pokračovalo. „Byť se tvar té slzy zdá jednoduchý, výroba vyžaduje roky zkušeností, aby byly jednotlivé kusy podobné. Každá je ale originál, nevycházely z žádné formy,“ dodal Novotný.Přečtěte si
-bello-
29. 5. 2022 • 13:51

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.