Haškův rukopis poprvé na veřejnosti: Vyndali Švejka z trezoru! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 5. června 2023

Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert

Haškův rukopis poprvé na veřejnosti: Vyndali Švejka z trezoru!

Haškův rukopis Švejka je vyveden úhledným, perfektně čitelným písmem.
Haškův rukopis Švejka je vyveden úhledným, perfektně čitelným písmem. (Foto Aha! – A. Malachovský, internet)

Je tak vzácný, že sotva jej ukázali, už zase papírový poklad schovávají zpět do trezoru! Jen včerejšek měli fanoušci Haškova Švejka na to, aby se poprvé v historii seznámili s jeho rukopisem.

Protiválečné poselství Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války dnes louskají čtenáři v 58 jazycích. Rukopis první části světoznámého díla, jak jej Hašek na 171 listech poskládal mezi lety 1921 až 1923, vystavili v Muzeu literatury Památníku národního písemnictví v pražské Bubenči.

Světloplachý skvost

„Je to český papírový poklad. Veřejnost ho mohla vidět s největší pravděpodobností poprvé. V 80. letech byl zrestaurován a v posledních letech proběhla jeho kompletní digitalizace. Světlo a teplota mu ale vadí. Musí být uložen v temnu,“ sdělil Aha! archivář Petr Kotyk. Po včerejší výstavě byl proto rukopis uložen opět do trezoru. O tom, kdy a zda jej veřejnost opět uvidí, podle Petra Kotyka rozhodnou až příští generace.

Psal z hlavy a neškrtal

Hašek měl podle Kotyka román rozvržený v hlavě a při psaní nepoužíval poznámky. „Měl výbornou pamět. Pamatoval si celá slovníková hesla. Švejka psal často ve velmi stísněných domácích podmínkách nebo po hospodách. Natolik se ale soustředil, že v jeho rukopisu prakticky nenajdete škrty či opravy,“ vysvětlil.

Dobrý voják Švejk nejprve vycházel v sešitech.

Hašek bouřlivák

Spisovatel Jaroslav Hašek (1883 – 1923) žil bouřlivým bohémským životem. Byl častým návštěvníkem restaurací. Měl komplikované vztahy s příbuznými i opačným pohlavím. Za světové války vystřídal všechny strany konfliktu zapojené na východní frontě od Rakousko-Uherska, Československých legií až po Rudou armádu. „Rakousko Haška odsoudilo ke špagátu, legionáři ke kulce. Kdyby z Ruska neutekl, skončil by pravděpodobně v gulagu jako další internacionalisté,“ vysvětlil Kotyk.

Zapomenutá povídka

Kromě původního rukopisu Švejka představil Památník národního písemnictví včera i rukopis donedávna neznámé povídky Vepřová historie, která se prvního vydání dočkala v roce 2003. „Tři listy rukopisu jsme pořídili za 60 tisíc korun. Je to velice dobrá cena,“ sdělil Petr Kotyk.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.