Honzovi (32) se zhroutil život: Zničil 5 párů bot a 30 ponožek | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Honzovi (32) se zhroutil život: Zničil 5 párů bot a 30 ponožek

Jan Rendl se svým batohem na cestách.
Jan Rendl se svým batohem na cestách. (Foto Jan Rendl a Mikasa)

Jako kluk vynikal pomalu ve všem. Jenže poté jako rebel propadl alkoholu, zadlužil se, a dokonce skončil na ulici! Cestovatel Jan Rendl (32) žijící ve Stonavě na Karvinsku proto vyrazil na duši očišťující deset tisíc kilometrů dlouhou cestu, aby dospěl ke zjištění, proč se mu to vše přihodilo. A dozvěděl se šokující závěr!

„Byl jsem živé dítě, které muselo vše zkusit, vědět a mělo obdivuhodnou paměť. Vynikal jsem ve všem,“ zavzpomínal Jan Rendl. „Zlom nastal ve chvíli, kdy jsem nastoupil na osmileté gymnázium. Doslova jsem se zasekl, začal rebelovat proti učitelům a vnímat, že se čím dál víc liším od vrstevníků,“ pokračoval.

Na ulici

Rebel se cítil sám, nepochopen a postupně propadl alkoholu. „Žádné návštěvy psychiatra ani léčení v opavské léčebně nepomohly. Nespolupracoval jsem, neměl jsem o nic zájem,“ popsal ostravský rodák. Problémy přišly i v práci, zadlužil se a v pouhých 21 letech skončil na čtyři měsíce na ulici.

Trnitá cesta

Rendl našel pomoc v azylovém domě a s pomocí sociálních pracovníků se za pět let zbavil dluhů. „Vrhl jsem se na cestování, abych měl čas pochopit, co je ve mně špatně. Po pěší cestě do Jižní Ameriky, která měřila 10 tisíc km, jsem tentokrát už aktivně a dobrovolně vyhledal psychiatrickou pomoc,“ líčil. Anabázi zažil včetně horolezeckých výstupů v Peru. Byla to trnitá cesta, po které následovaly čtyři roky terapií.

Velká úleva

Před necelým rokem slyšel diagnózu, která vše divné v jeho životě osvětlila. Máte Aspergerův syndrom! „Už vím, co mám v hlavě jinak, proč se liším, jak s tím pracovat. Po mnoha letech se mi konečně ulevilo. Ale to je teprve začátek další životní kapitoly,“ uzavřel Jan Rendl.

Zničil 5 párů bot a 30 ponožek

Janem Rendlem zmíněná cesta do Jižní Ameriky byla i jeho nejdelší a trvala 315 dní. Prošlapal tehdy patery boty a zničil 30 párů ponožek. Za posledních sedm let nachodil téměř 43 tisíc km ve více než 50 zemích světa. „Při chození nepoužívám žádné speciální boty, moderní oblečení ani výbavu. Většinou mi stačí staré triko a kraťasy odněkud z tržnice,“ říká muž, který také leze po ledovcích. V Peru se dostal do výšky 6425 metrů.

Co je Aspergerův syndrom

Jde o jednu z poruch autistického spektra. Vyznačuje se hlavně potížemi v komunikaci a sociálním chování, na druhou stranu intelekt není nijak ovlivněn. Lidé s Aspergerovým syndromem se naopak často vyznačují až nadprůměrným intelektem a bohatou slovní zásobou.

Pomáhá lidem s autismem

Poté, co se Jan dozvěděl svou diagnózu, rozhodl se pomáhat dalším lidem s autismem. Začal spolupracovat se společností Mikasa, která se o lidi s autismem stará už 15 let. Na jedné z prvních akcí se lze nyní potkat s cestovatelem a se zástupci Mikasy už 25. května v Beskydech. Pořádají tady nenáročný výlet na Pustevny a okolí. Sraz v 11:00 »dole« u hotelu Ráztoka, či ve 12:00 »nahoře« u hotelu Libuše.

Víte, že...

...cestovatelské aktivity Jana Rendla i ty podporující lidi s autismem lze sledovat mimo jiné na webu janrendl.cz?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.