Ještě 10 let... Konec kotlů na uhlí! Co se bude dít? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Ještě 10 let... Konec kotlů na uhlí! Co se bude dít?

Kotle
Kotle (Foto ara)

Zhruba 150 tisíc domácností si musí pospíšit. Od 1. září 2024 bude podle zákona o ochraně ovzduší povoleno používat k topení pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy. Provoz starších zařízení bude zakázán pod hrozbou mastné pokuty až 50 tisíc korun. Cílem je, aby do deseti let skončilo uhlí v lokálních zdrojích vytápění úplně.

Experti se shodují, že stihnout nyní vyměnit všechny nevyhovující kotle do uvedeného termínu je reálně technicky nemožné. Ti, co s nimi dosud vytápí domácnost, tak budou muset počítat s výrazným snížením dotací na jejich provoz, kontrolami i možnými pokutami. Ale ještě není vše ztraceno. „Apelujeme na všechny, kteří ještě nepodali žádost o dotaci na výměnu takového kotle, aby tak učinili co nejdříve. Výše dotací bude oproti současným částkám od 1. září 2024 snížena o jednotky až desítky tisíc, podle druhu zdroje vytápění. Vyplatí se proto podat žádost do 31. srpna 2024. Následnou instalaci nového typu vytápění lze pak provést později,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Při náhodných kontrolách na to budou prý úředníci brát zřetel.

Odklon od uhlí

Čas na nahrazení nevyhovujících zařízení měli lidé 12 let. Pokud si někdo není jistý, jestli se to týká i jeho zdroje vytápění, třídu kotle najde na jeho výrobním štítku a v dokladu o kontrole technického stavu a provozu. „Povinnost vyměnit kotle první a druhé emisní třídy platí od roku 2012, občané měli tedy dostatečný časový prostor se na výměnu připravit,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (39, KDU-ČSL). Do budoucna by měli lidé sázet při vytápění naopak na tepelná čerpadla, kotle na biomasu či kamna na pelety a další možnosti. „Cílem je do dalších deseti let odejít zcela od spalování uhlí v lokálních zdrojích vytápění,“ uzavřel ministr Hladík.

Nebát se požádat

Změna znamená, že dosud známé kotlíkové dotace sice zcela nekončí, avšak sníží se a přesunou se pod program nazvaný Nová zelená úsporám Light. Dosud domácnostem, které nemají na výměnu starých kotlů dostatek financí z důvodu nižších příjmů, poskytuje Hladíkův rezort podporu z fondů EU. Zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení mohou získat až 95procentní dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva a peníze dostanou předem. Domácnosti, které do skupiny nejchudších nespadají, mohou rovněž požádat o dotaci do 50 procent na výměnu neekologického kotle z programu Nová zelená úsporám. Více informací o podmínkách dotací i jejich výši najdou lidé na internetové adrese sfzp.cz

Přečtěte si
kristýna ryglová
28. 5. 2024 • 07:23

S tím vyhrožují už kolik let. Mezi tím přijdou zase kotlíkové dotace atd. Jsem klidná. I když mě je to úplně jedno, protože my jsme uhlím nikdy netopili a ani topit nebudeme. Máme tepelné čerpadlo, které přítel vybral z http­s://ww­w.za­topi­me.cz­/tepel­na-cerpadla a máme čisté, příjemné topení, o které se nemusíme za celou zimu vůbec starat.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.