Děti i rodiče se otrávili: Oxidem uhelnatým! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Děti i rodiče se otrávili: Oxidem uhelnatým!

Záchranáři měli napilno.
Záchranáři měli napilno. (Foto ÚSZ MSK)

Jeden přiotrávený chlapec (13) v kritickém stavu, druhý (16) na tom byl lépe, ale matka s otcem (37 a 38) se nacházeli v bezvědomí. Taková byla situace krátce po úniku oxidu uhelnatého z kotle v Opavě.

Hasiči v bytě naměřili velmi vysokou hladinu oxidu. „V nejhorším stavu je třináctiletý chlapec. Sanitka ho převezla do ostravské fakultní nemocnice,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Ženu i muže se lékařům už podařilo z bezvědomí probrat. „Šestnáctiletý chlapec se sice nadýchal zplodin, ale zůstal při vědomí,“ dodal Lukáš Humpl. Otravy z topidel a ohřívačů vody jsou v Moravskoslezském kraji časté a nezřídka končí podle hasičů úmrtím.

Pomůže detektor

„Nejúčinnější ochranou jsou pravidelné kontroly a opravy zařízení a také nákup detektorů CO. Jejich cena na trhu se pohybuje kolem tisícovky,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Hlásič okamžitě upozorní na tvorbu CO, který vzniká u špatně spalujících zařízení, například bojlerů, kotlů, krbů a dalších zařízení spalujících dřevo, uhlí, plyn, olej nebo naftu. Vzhledem ke zrádnosti oxidu se doporučuje detektor umístit i k domácím kotlům a karmám.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.