Tichý zabiják v akci: Oxid uhličitý přidusil maminku (45) a dítě (12) | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Tichý zabiják v akci: Oxid uhličitý přidusil maminku (45) a dítě (12)

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia.cz)

Chladné počasí nutí obyvatele domů k přitápění či většímu odběru vody z průtokových ohřívačů. Znovu tak hrozí tichý zabiják v podobě oxidu uhličitého. V neděli se jedovatým plynem dusili hned tři lidé.

O tom jak nebezpečný umí oxid uhličitý být, se přesvědčila maminka (45) z Opavy. Těsně před polednem se zhroutila v koupelně zamořeném smrtícím plynem. Do života záchranáři ženu, která už byla v bezvědomí, vrátili doslova za pět minut dvanáct. Spolu s ní se nadýchal zplodin a umdléval i její syn (12). „Obtíže pacientky i chlapce svědčily pro jejich otravu plynem,“ potvrdil záchranář Lukáš Humpl. Po ošetření žena skončila na interně a hoch na dětském oddělení nemocnice. „V bytě jsme naměřili 255 jednotek koncentrace plynu, přičemž nebezpečná je koncentrace již od překročení hranice 100 jednotek,“ řekl k zásahu hasič Jakub Kozák.

Zachovat společně se záchranáři museli ve stejný den hasiči i v Českém Těšíně. V bytě tam měl ležet podle svědků nájemník (45). I on byl v bezvědomí. Na únik oxidu upozornilo sousedy čidlo. „Pacient byl okamžitě vynesen do bezpečí, podali jsme kyslík a zajistili další péči,“ řekl záchranář Lukáš Humpl. I přiotrávený muž musel do nemocnice. Během pár dnů jde už o několikátou otravu v Moravskoslezském kraji. Oxid uhelnatý dusil před týdnem seniorku (71) v Závěšicích na Novojičínsku a v koupelně našli stejně jako ji jen pár minut poté dívenku (14) po kolapsu v Ostravě. Obě nadýchání nebezpečným plynem přežily.

Víte, že...

...oxid uhelnatý je plyn bez chuti a zápachu, takže jeho přítomnost nelze lidskými smysly včas zjistit?

Přečtěte si
r.kala
29. 11. 2022 • 10:17

Možná by si měl autor nastudovat rozdíl, mezi oxidem uhličitým CO2 a oxidem uhelnatým CO.
CO2 máme v sifonu, CO jde z těch špatně seřízených topidel. Na začátku článku to je špatně, na konci již správně. Evidentně to autor považuje za synonyma a to rozhodně nejsou.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.