Hrdinka Jitka Nováková: Vytáhla ženě jazyk a zachránila jí život | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Hrdinka Jitka Nováková: Vytáhla ženě jazyk a zachránila jí život

Jitce Novákové (uprostřed) ocenění předala ředitelka projektu Jitka Buriánková a ředitel strakonické policie Jaroslav Nohejl.
Jitce Novákové (uprostřed) ocenění předala ředitelka projektu Jitka Buriánková a ředitel strakonické policie Jaroslav Nohejl. (Foto Aha! – Vlaďka Hradská, ara)

Zraněnou cyklistku (74) od smrti dělily jen desítky vteřin. Osud jí ale seslal záchranu v podobě zdravotní sestry Jitky Novákové (61). Včera za svůj pohotový čin převzala ocenění Gentleman silnic.

Na osudný 22. duben minulého roku Jitka Nováková nikdy nezapomene. Byla doma, když z okna zahlédla na silnici ležet tělo, kolem kterého se srocovali lidé. Zapadlý jazyk „Vyběhla jsem ven. Na zemi ležela paní, celá fialová a nedýchala. Z pusy jí tekla krev. Zjistila jsem, že má zapadlý jazyk. Snažila jsem se ho uvolnit, ale nešlo to. Podařilo se mi to až s kapesníkem, o který jsem někomu řekla. Pak se jí postupně začala vracet barva do obličeje.

Přikryli jsme ji hliníkovou fólií. Když jsme ji předávali záchranářům, už pravidelně dýchala, ale nemluvila,“ popsala zákrok žena, která dříve pracovala jako sestra v domově důchodců. Přinesla jí kytku „Paní si nic nepamatovala. Až kamarád, který s ní byl na cyklovýletě, jí vše popsal. Později mi přijela s kytkou poděkovat. Prý začala vnímat až v sanitce,“ doplnila Jitka Nováková. Ta měla velkou radost, že vše dobře dopadlo. Uznání profíka Nejvíc ji ale potěšila slova, která na místě utrousil záchranář. „Když přijel, ukázal na paní a řekl jen: ‚Dobrá práce.‘ Ten pocit se nedá popsat. Kdybych se ještě ocitla v podobné situaci, určitě bych neváhala a snažila se pomoci,“ svěřila se zachránkyně.

Nedala přednost

Jak k nehodě vlastně došlo? Ukázalo se, že seniorka nedala na kole přednost protijedoucímu cyklistovi a došlo ke srážce. Zatímco on se zranil lehce, žena na tom byla podstatně hůř.

Zásadní pomoc

Titul Gentleman silnic Jitka získala díky návrhú policistů z územního odboru ve Strakonicích. „Nehodou se zabývali do letošního května. Právě v průběhu vyšetřování se ukázalo, jak zásadní byla pomoc svědkyně,“ řekla policistka Jaromíra Nováková.

Víte, že...

...titul Gentleman silnic uděluje od roku 2004 Česká pojišťovna ve spolupráci s policií? Jitka je už jeho 212. držitelem.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.