Dětský hrdina Matyáš (14): Zachránil život kamarádovi ze školky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Dětský hrdina Matyáš (14): Zachránil život kamarádovi ze školky

Matyáš svému kamarádovi zachránil život.
Matyáš svému kamarádovi zachránil život. (Foto Aha! – Tonda Tran)

Jsou ještě mladí, už ale ukázali, že si v životě ví rady. Dětští hrdinové byli včera oceněni na Staroměstské radnici v Praze. Diplom dostal i Matyáš Augustin (14) z Trutnova. Pohotově zachránil kamaráda, který málem skončil pod koly auta.

Za svůj hrdinský skutek byl Matyáš oceněn v anketě Dětský čin roku. Zvítězil v kategorii Záchrana lidského života, jejímž patronem je herec Karel Zima (50). Není to náhoda, sám před čtyřmi lety zachránil nemocného kamaráda, kterému daroval ledvinu.

Hra na babu

K neštěstí málem došlo loni v létě. K večeru si Matyáš hrál venku se svým kamarádem a sestřenicí. „Vymysleli jsme si, že budeme hrát na babu. Když jsem po něm šel, zaběhl na parkoviště. Najednou jsem zaslechl zvuk přijíždějícího auta. Zastavil jsem a zavolal: Hej, čekej, auto, stůj, nehraju!. On ale nevnímal, a tak jsem ho rychle chytil za tričko a stáhl zpátky,“ popsal zachránce.

Nejlepší kámoš

Auto kamaráda naštěstí jen škrtlo zrcátkem. „Jelo hodně rychle. Co by dělala jeho maminka, kdyby jí zemřel syn? Zrovna ten den měla narozeniny. Kdybych tenkrát rychle nezareagoval, ztratil bych nejlepšího kamaráda, kterého znám už od školky,“ řekl Matyáš s tím, že člověk nesmí nikdy zahálet.

Víte, že...

...projekt Dětský čin roku vyhlašuje vítěze v sedmi kategoriích? Každý získá diplom a šek na školní pomůcky v hodnotě 10 tisíc korun!

I tyto statečné slečny byly oceněny

Lucie Vargová (15) z Ostravy: Opora pro maminku

Lucce se před sedmi lety změnil život. Její mamince totiž diagnostikovali roztroušenou sklerózu, kvůli níž skončila na vozíku. „Byly to těžké chvíle. Byla jsem mamince nablízku a pomáhala jí najít novou životní sílu, kterou pod tíhou nemoci ztrácela,“ svěřila se Lucie. Nyní tvrdí, že jí tato zkušenost sice hodně vzala, ale i hodně dala. „Naučila jsem se vařit a dělat všechny domácí práce, dokonce i podávat injekce,“ dodala.

Šikovná Lucie.

Eliška Malá (14) z Kolína: Záchrana před pedofilem

Pomáhat lze i na dálku. Dobrý skutek má na svém kontě i Eliška, která se přes sociální síť seznámila s Melanií z Londýna. „Hodně jsme si psaly. Později se mi svěřila, že ji přes internet obtěžuje neznámý starší muž. Jednoho dne dokonce postával před její školou. Poradila jsem jí, aby okamžitě kontaktovala policii. Ta nakonec muže zadržela,“ líčí Eliška.

Rozhodná Eliška.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.