Hrdina československého odboje Josef Mašín (†45): Nacisté ho nezlomili! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 13. srpna 2022

Svátek slaví Alena, zítra Alan

Hrdina československého odboje Josef Mašín (†45): Nacisté ho nezlomili!

Patřil mezi nejvýznamnější české hrdiny 2. světové války.
Patřil mezi nejvýznamnější české hrdiny 2. světové války. (Foto ČTK/R.Volfik, P. Veselý, Muzeum Králíky)

Nikdy se nepodvolil nacistické zvůli! Josef Mašín (†45), člen odbojové skupiny Tři králové, prováděl během 2. světové války odvážné sabotáže proti okupantům. Dnes uplyne 80 let od jeho hrdinské smrti. Nacisté ho popravili na kobyliské střelnici v Praze.

Josef Mašín se narodil v srpnu 1896 v Lošanech u Kolína do sedlácké rodiny. V dubnu 1905 byl odveden do rakousko-uherské armády a záhy odjel na ruskou frontu. Jen o týden později při bitvě u Sinkova na Dněstru přeběhl do zajetí, kde se v roce 1916 zapojil do nově vznikajících československých legií. Bojoval u Zborova či u Bachmače, utrpěl několik zranění a získal řadu vojenských vavřínů. Po návratu do vlasti v roce 1920 Mašín zamířil na rodný statek, brzy se ale do řad armády vrátil a postupně se vypracoval až na velitele 2. dělostřelecké skupiny v Ruzyni. Po podpisu Mnichovské dohody v září 1938, po níž Československo postoupilo pohraničí hitlerovskému Německu, se cítil zrazen. Rozhodl se bojovat na vlastní pěst.

GEN Mašínovi: „Tohle bylo to nejhorší místo,“ říká Josef Mašín

Video se připravuje ...

Po vzniku podzemní vojenské organizace Obrana národa spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem založil zpravodajsko-sabotážní skupinu, kterou německá tajná policie nazývala Tři králové. Trojlístek důstojníků spolupracoval s domácím odbojem a shromažďoval informace o dění v protektorátu pro londýnskou exilovou vládu. Skupina zapálila několik továren a zničila desítky lokomotiv. Několik útoků zosnovali i na německém území. V únoru 1941 na Anhaltském nádraží v Berlíně dokonce jen těsně unikl před výbuchem a smrtí šéf gestapa Heinrich Himmler (1900 – 1945).

Zdena si hodně vytrpěla.

Nejhledanější

Z Tří králů se staly nejhledanější osoby protektorátu. V březnu 1941 skupina navázala poslední spojení s Londýnem. V dubnu nacisté dopadli Balabána a 13. května padl do rukou gestapa i Mašín. Svým odporem v domě v ulici Pod Terebkou (dnešní Čiklova) v pražských Nuslích umožnil únik Morávkovi a radiotelegrafistovi Františku Peltánovi.

Osudový dopis

Před smrtí se Mašín stihl rozloučit s rodinou dvěma motáky. „Hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha,“ napsal synům Ctiradovi (†81) a Josefovi (90), kteří si jeho rady vzali k srdci. Se zbraní v ruce bojovali proti komunismu a v roce 1953 se probili na Západ. Při jejich akcích zemřelo šest lidí. Komunisté se pomstili na jejich mamince Zdeně Mašínové (†49). Ve vězení zemřela.Přečtěte si
ella
30. 6. 2022 • 23:06

Otec vrahů!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.