Sáře (†19) dávali jen 2 roky života: Konec velkého příběhu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Sáře (†19) dávali jen 2 roky života: Konec velkého příběhu!

Loni oslavila 19. narozeniny.
Loni oslavila 19. narozeniny. (Foto archiv rodiny, ara)

Zlatovlasá holčička Sára Kališová (†19) před lety dojala celé Česko. Dívence trpící svalovou atrofií dávali lékaři dva roky života, díky rodičům a silné vůli žila téměř dvacet. Její příběh skončil před necelými dvěma týdny.

Se spinální svalovou atrofií prvního stupně, která postihuje nervy a znemožňuje pohyb i dýchání, se v Česku rodí zhruba deset dětí ročně. Dýchala pomoci přístroje, nedokázala polykat ani jíst, vyživovala ji sonda zavedená přímo do žaludku. Rodičům, kteří se o ni celých 19 let doma láskyplně starali, dokázala svou vděčnost vyjádřit pouze očima. Poslední dva roky však žila ve velkých bolestech.

Její maminka těžce nesla trápení dcery i přístup lékařů. „Navštívili jsme ambulance v pěti různých nemocnicích. Někteří odborníci se dokonce divili, jak vím, že ji něco bolí. Doporučovali antibiotika, antidepresiva, psychologa, výživového specialistu,“ popisuje pro Aha! Alena Kališová. Teprve v šesté nemocnici lékaři nařídili udělat vyšetření CT, které prokázalo mnohočetné ledvinové kameny.

„Celou tu dobu se v ukrutných bolestech trápila úplně zbytečně,“ kroutí hlavou maminka. Ve druhé polovině května měla Sára nastoupit na operaci, k té už ale nedošlo. Zemřela 2. května. „Se Sárinkou jsme se rozloučili v rodinném kruhu, na poslední cestu měla oblečený kroj, který si moc přála,“ uzavírá se slzami v očích Alena.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.