Světový den bez cigaret! Chytrý návod: Jak přestat kouřit? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 26. září 2023

Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš

Světový den bez cigaret! Chytrý návod: Jak přestat kouřit?

Kouření cigaret škodí zdraví
Kouření cigaret škodí zdraví (Pixabay)

Způsobujete chudobu a hlad

Z 10 zemí, kde se vyprodukuje nejvíce tabáku na světě, jich devět patří mezi chudé až středně příjmové země a čtyři dokonce trpí nedostatkem potravin.

Ničíte planetu

Na celém světě se ročně změní 3,5 milionu hektarů půdy na tabákové plantáže a kvůli pěstování tabáku je vymýceno 200 tisíc hektarů lesa. Pěstování tabáku vyžaduje intenzivní využití pesticidů a přispívá ke vzniku pouští (urychluje desertifikaci).

Hrozí vám rakovina

Kouření tabáku je hlavní příčinou rakoviny plic. Riziko rakoviny způsobuje i pobyt v místnosti s aktivním kuřákem. Když kouřit přestanete, riziko rakoviny plic snížíte – za 10 let nekouření na polovinu.

Vypěstujete si CHOPN

Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) provází dušení, kašlání, vykašlávání hlenu a únava. Kouření je považováno za její hlavní spouštěč.

Zhoršíte si plicní choroby

Kouření výrazně zhoršuje choroby jako astma. Tuberkulózu v latentní formě může i spouštět. Tato forma je přitom zodpovědná za čtvrtinu všech onemocnění tuberkulózou.

Zkazíte život dětem

Když matky kouří v těhotenství nebo jsou v zakouřeném prostředí, hrozí jejich dětem výrazně vyšší riziko, že se jejich plíce plně nevyvinou, rozvine se u nich astma, zápaly plic či průdušek nebo infekce dolních cest dýchacích.

Zabijete miminka

Až 165 tisíc dětí se ročně ve světě nedožije 5 let kvůli infekcím plic způsobeným pohybem v zakouřeném prostředí. Ty, které přežijí, mají vyšší »šanci« na to, že se u nich vyvine CHOPN.

Tabáku jako Nizozemí

Celosvětově se tabák pěstuje na více než 4 milionech hektarů, což je zhruba rozloha Nizozemska nebo Česka bez Moravy.

Kouř je rekordman

Tabákový kouř obsahuje přes 4000 popsaných sloučenin, z nichž 26 prokazatelně způsobuje rakovinu. Kouření přitom způsobuje 20 druhů rakoviny. Tabák je nejvražednější legální drogou a je příčinou úmrtí u poloviny svých uživatelů. Z hlediska úmrtí je kouření 33násobně nebezpečnější než nejsmrtelnější nelegální droga, heroin.

Návod jak přestat

Popis, jak přestat, je jednoduchý. Cigaretu nedokouříte, típnete a prohlásíte ji za poslední. Bez ohledu na nutkání, nervozitu, všechny třesy, děsy a běsy, které budete muset při boji s jednou z nejsilnějších závislostí snést. A to aniž byste si u toho zapálili na uklidnění. Když se vám to nepovede, zkuste přestat pod odborným dohledem v adiktologické ordinaci.

Tímto si při odvykání projdete

  • Nutkání si zapálit
  • Popudlivost, agresivita
  • Neklid a neschopnost se soustředit
  • Problémy se spánkem
  • Potřeba mít něco v ústech, hlad
  • Úzkost, deprese, smutek  

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.