Zdraží se cigarety! A začne regulace nikotinových sáčků | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Zdraží se cigarety! A začne regulace nikotinových sáčků

ilustrační foto
ilustrační foto (iStock.com)

Ministerstvo zdravotnictví od ledna navyšuje sazbu spotřební daně z tabákových a zahřívaných tabákových výrobků o pět procent. Výrobci varují, že budou muset sami také zdražit kvůli tomu, že jim zdražují vstupní suroviny.

Krabička cigaret stojí v průměru 120 až 130 korun, zdražit by měla o zhruba pětikačku. Takřka 80 procent ceny tvoří právě daně, a bude hůř. Problém je i s nikotinovými sáčky. Přestože výrobek obsahuje návykové látky, je volně prodejný i osobám mladším 18 let. To se ale má letos změnit! „Sáčky mají nepříznivé účinky na zdraví. Zejména na reprodukční orgány, vývoj mozku u mladistvých, plíce,“ vysvětlovala důvod změny hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Podle plánů rezortu se určí maximální možné množství nikotinu v jedné dávce. Zatím se počítá s 12 miligramy. A také se změnou vzhledu obalů, přesně uvedeným složením, kdy bude kladen důraz na správné označování výrobků. Kromě toho by měly být sáčky zapovězené dětem.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.