Tuk, který bolí: Lipedém není obezita!

Silná stehna s obrovskými tukovými boulemi, široké boky a mohutné pozadí, někdy i zavalité ruce. To je onemocnění, kterému se říká lipedém. Přesto tuto nemoc dodnes neuznávají ani někteří lékaři a nemocným ženám tvrdí, že musí zredukovat váhu. Jenže i když výrazně zhubnou, tuk na postižených končetinách jim zůstane.
Příčina tohoto onemocnění není známá. Odborníci se ale domnívají, že hlavní roli hrají hormonální změny v průběhu života ženy. Nemoc tedy spouští puberta, antikoncepce, těhotenství nebo menopauza. V mnoha případech se lipedém dědí.
Jako michelinský panáček
„Ženy postižené tímto onemocněním mají horní část těla štíhlou a spodní nepřiměřeně mohutnou,“ vysvětluje primářka MUDr. Jiřina Šilhánková a dodává: „Tuk se ukládá nad velkými klouby, tedy nad koleny a kotníky, a některé pacientky říkají, že si připadají jako michelinský panáček. Navíc mají modřiny, cítí pnutí nohou, které často bolí tak, že znemožňují chůzi.“ Proto je podle ní potřeba tuto nemoc diagnostikovat včas a začít ji léčit. Jenže je stále zaměňována za obezitu. Pro lipedém je typické nerovnoměrné usazování tuků (dolní končetiny, paže), při obezitě naopak narůstá tuk rovnoměrně po těle.
Léčba – liposukce
„Jedinou možností je redukce tukové tkáně liposukcí. Nejedná se o liposukci estetickou, ale o zdravotní výkon. Cílem je zbavit pacienta potíží a zamezit nemoci dostat se do vyšších, život omezujících stadií,“ vysvětluje MUDr. Slavomír Rokošný s tím, že liposukce je nákladná a pojišťovny ji nehradí. Při léčbě se také doporučují kompresivní (stahovací) oděvy, nízkosacharidová strava a vhodný pohyb.
Víte, že...
...se snad blýská na lepší časy? Vznikla totiž pracovní skupina specialistů, kteří se budou snažit domluvit aspoň částečnou úhradu léčby zdravotními pojišťovnami.