Tuk, který bolí: Lipedém není obezita! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 25. září 2023

Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

Tuk, který bolí: Lipedém není obezita!

ČTYŘI STADIA LIPEDÉMU. To poslední už výzazně zhoršuje kvalitu života.
ČTYŘI STADIA LIPEDÉMU. To poslední už výzazně zhoršuje kvalitu života. (Foto Aha! – Karel Kopáč, archiv MUDr. Šilhánkové)

Silná stehna s obrovskými tukovými boulemi, široké boky a mohutné pozadí, někdy i zavalité ruce. To je onemocnění, kterému se říká lipedém. Přesto tuto nemoc dodnes neuznávají ani někteří lékaři a nemocným ženám tvrdí, že musí zredukovat váhu. Jenže i když výrazně zhubnou, tuk na postižených končetinách jim zůstane.

Příčina tohoto onemocnění není známá. Odborníci se ale domnívají, že hlavní roli hrají hormonální změny v průběhu života ženy. Nemoc tedy spouští puberta, antikoncepce, těhotenství nebo menopauza. V mnoha případech se lipedém dědí.

Jako michelinský panáček

„Ženy postižené tímto onemocněním mají horní část těla štíhlou a spodní nepřiměřeně mohutnou,“ vysvětluje primářka MUDr. Jiřina Šilhánková a dodává: „Tuk se ukládá nad velkými klouby, tedy nad koleny a kotníky, a některé pacientky říkají, že si připadají jako michelinský panáček. Navíc mají modřiny, cítí pnutí nohou, které často bolí tak, že znemožňují chůzi.“ Proto je podle ní potřeba tuto nemoc diagnostikovat včas a začít ji léčit. Jenže je stále zaměňována za obezitu. Pro lipedém je typické nerovnoměrné usazování tuků (dolní končetiny, paže), při obezitě naopak narůstá tuk rovnoměrně po těle.

Léčba – liposukce

„Jedinou možností je redukce tukové tkáně liposukcí. Nejedná se o liposukci estetickou, ale o zdravotní výkon. Cílem je zbavit pacienta potíží a zamezit nemoci dostat se do vyšších, život omezujících stadií,“ vysvětluje MUDr. Slavomír Rokošný s tím, že liposukce je nákladná a pojišťovny ji nehradí. Při léčbě se také doporučují kompresivní (stahovací) oděvy, nízkosacharidová strava a vhodný pohyb.

Víte, že...

...se snad blýská na lepší časy? Vznikla totiž pracovní skupina specialistů, kteří se budou snažit domluvit aspoň částečnou úhradu léčby zdravotními pojišťovnami.

Přečtěte si
Mirka Wengrinova
7. 6. 2023 • 14:20

každý kdo má youtube se může podívat co je to za nemoc, díky nechtěla bych ji mít, tam ji operují lékaři, dokonce mnohdy bez uspání jen opíchají tu šílenou hroudu, která se člověku udělá. To je jeden v prvních smysluplných článků, které vůbec čtu.Jinak mi stačí nadpisy, protože po rozkliknutí je tam napsána taková volovina, že to odmítám číst.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.