Zdravotní rádce: Udržte cukrovku pod kontrolou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. dubna 2024

Svátek slaví Jiří, zítra Marek

Zdravotní rádce: Udržte cukrovku pod kontrolou

ilustrační foto
ilustrační foto (istock)

Diabetem druhého typu trpí více než 20 % Čechů starších 65 let. Výskyt této civilizační choroby se však čím dál častěji týká i daleko mladších ročníků. Na vině je nezdravý životní styl, zejména nadváha a obezita, kterou trpí více než 60 % populace!

Paní docentko, prosím, vysvětlete na úvod, jaký je rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu?

„V případě diabetu 1. typu se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy dojde k »chybě« imunitního systému, který pak reaguje tvorbou protilátek proti vlastním strukturám, jako kdyby byly cizí. Tvoří se například protilátky proti inzulínu nebo proti buňkám produkujícím inzulín. Výsledkem je absolutní ztráta inzulínové produkce a nemocný je odkázán na doživotní aplikaci inzulínu.“

A u druhého typu?

„Tady nemocný produkuje inzulínu spíše více, ale organismus jej nedokáže dobře využít. Může za to inzulínová rezistence, tedy špatná citlivost na inzulín, která je spjata ve většině případů s nadváhou a obezitou, které jsou pro diabetes 2. typu zásadní.“

Diabetoložka Doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská

Jak je to u diabetu s dědičností?

„Diabetes je typicky polygenně dědičné onemocnění, na jeho vzniku se spolupodílí více genů, a to u predisponovaného jedince. Dědičnost je výraznější u diabetu 2. typu, kdy je riziko pro potomky diabetika cca 20 až 30 %. U diabetu 1. typu je riziko pro přenos od otce cca 3 až 8 %, diabetická matka má šanci mít diabetického potomka asi v 1 až 4 % případů. Riziko narůstá, pokud jsou rodiče diabetici oba, pak je to asi 30 %.“

Jaké orgány toto onemocnění nejvíce postihuje?

„Diabetes je třeba chápat jako cévní onemocnění, které vede k pozdním komplikacím plynoucím z poškození cévní stěny malých a velkých cév. V případě malých cév hovoříme o komplikacích mikrovaskulárních s typickým postižením očního pozadí, ledvin a periferních nervů zejména dolních končetin.“

Jak se zmíněné komplikace projeví?

„Nejzávažnějším stupněm tohoto postižení může být vážné poškození zraku, selhání ledvin s nutností náhrady jejich funkce (dialýza) syndrom diabetické nohy.“

Jaká rizika hrozí pacientům při neléčeném diabetu?

„Problematiku dlouhodobých komplikací jsem již nastínila. Diabetes ale může vést i ke komplikacím akutním. Dochází k nim při extrémech hladin krevního cukru, a to jak hladin nízkých (hypoglykémie), tak vysokých (hyperglykémie). Obě situace jsou závažné, mohou vést k bezvědomí s potenciálně fatálním koncem.“

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedelního Aha! (30. 4. 2023)

Jak poznat, že trpíte diabetem?

Zpočátku může diabetes probíhat tiše, žádné příznaky nemocný nemá. Pokud trvá zvýšená hladina krevního cukru déle, objevuje se typicky zvýšená žízeň, suchost v ústech, častější močení, hmotnostní úbytek, sklon k infekcím (kožní, urogenitální, aj.). Stává se i to, že nemocného k lékaři přivede až pozdní komplikace. Tedy že pacient dovezený na urgentní příjem s infarktem myokardu má současně záchyt hyperglykémie, o které doposud neměl nejmenší tušení.

Cukrovka a onemocnění ledvin

Minimálně polovina pacientů trpících cukrovkou má poškozené ledviny. Bohužel o tom valná většina z nich vůbec neví, ba co víc, mnoho pacientů ani netuší, že jsou diabetici! Vysoká hladina cukru v krvi má přitom za následek poškození tělesných orgánů, a to již v raném stadiu nemoci. Napovědět může přítomnost bílkoviny v moči. Jak na tom pacient je, odhalí praktický lékař při běžném preventivním vyšetření.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.