Zdravotní rádce Aha! Varovné signály těla | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 4. října 2022

Svátek slaví František, zítra Eliška

Zdravotní rádce Aha! Varovné signály těla

ilustrační foto
ilustrační foto (istock.cz)

Lidský organismus je důmyslný mechanismus, ve kterém jsou všechny součástky propojeny. Poslouchejte proto řeč svého těla a nenechávejte jeho volání o pomoc bez odezvy.

Poruchy erekce: Mohou ukazovat na problémy se srdcem i cukrovku

Potíže s erekcí se objevují u každého druhého padesátníka. V případě, že potíže přetrvávají déle než šest měsíců, neváhejte se vypravit k urologovi. „Vyšetření také dokáže odhalit závažné choroby, například kardiovaskulární onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum a dodává: „Může se stát, že půjde o důsledek ještě nediagnostikované cukrovky.“

Vypadávání vlasů: Možná vás trápí potíže s trávením nebo očima

Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně. Pokud ovšem na hřebenu nacházíte stále více chomáčů, je načase začít problém řešit s lékařem. Na vině mohou být nedostatky ve stravě, proto byste měli jídelníček obohatit o vitamin B, železo a zinek. Další příčinu hledejte v hormonálních změnách, alopecii, ve stresu, užívání některých léků. Překvapivě však může padání vlasů souviset také s nekorigovanou oční vadou! „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. A to pak vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová z Oční kliniky NeoVize.

Noční močení: Na vině je možná rakovina

„Prostata může začít dělat obtíže i raném věku. Jak muž stárne, obvykle se zvětšuje. Urologa by měli pánové navštívit v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ radí urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Ignorovat potíže se podle něj nevyplatí – mohou být prvotním signálem vážnějšího onemocnění. Kromě rakoviny prostaty také kupříkladu nádoru močového měchýře.

Neuhasitelná žízeň: Jste ohroženi cukrovkou

Pociťujete stále žízeň i přesto, že pijete dostatečně? Vaše tělo zřejmě volá SOS. Pokud je žízeň doprovázena nutkáním na močení, může se jednat o příznaky cukrovky. Navštivte svého lékaře a nechte si změřit hladinu cukru v krvi – optimální hodnota se pohybuje okolo 5,5 mmol/l,“ vypočítává MUDr. Marta Klementová z diabetologického centra DIAvize v Praze.

Nepodceňujte bolavé klouby: Signalizují infekci i degenerativní nemoc

Bolestivost kloubů ohlašuje choroby, jako jsou například degenerativní nemoc osteoartróza anebo revmatoidní artritida. Ke spuštění pak může docházet po proběhlé virové infekci. „Ideální je věnovat se prevenci, klouby nepřetěžovat a vyvarovat se úrazů. Na to by měli hlavně myslet lidé s nadváhou, cukrovkou či u stavů po úrazech či operacích,“ nabádá ortoped MUDr. Róbert Pituch. Čas na návštěvu ortopeda si najděte v případě, že dojde k rozvoji bolestivosti, otoku či omezení rozsahu pohybu kloubu.

Přečtěte si
-bello-
19. 4. 2022 • 21:44

ano, bohužel mám poslední 1,5 měsíce pořád pravdu.Na rozdíl od vlády jsou zde i občané, kteří vidí o kus dál, než pan učitel Fiala, pan učitel Rakušan a pan učitel Vystrčil.Na rozdíl od nich si občané uvědomují, že otevřením hranic dokořán úplně všem vůbec situaci nezvládli a že dotace EU na uprchlíky je jen uplácení, abychom je zde strpěli na věčné časy.Přesně , jak jednali se zoufalou Itálií.

AHel
19. 4. 2022 • 18:18

Bohužel máte pravdu, člověk se statusem uprchlíka má před Vámi přednost. Osobně jsem se s tím v nemocnici setkala. Nebyla jsem akuťák, ale nazlobilo mě to.

-bello-
19. 4. 2022 • 09:41

To s sebou sakra rychle hoďte, naše nemocnice a střediska mají najednou přes 350 tisíc nových a mnohdy hodně zanedbaných zdravotních stavů v čekárnách.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.