Nenechte se zabít cukrem: Proč jsme otupělí a depresivní!
Věděli jste, že průměrný Čech zkonzumuje ročně 36 kg cukru, což je téměř dvojnásobek doporučené dávky? Následkem je epidemie obezity a mnoho dalších závažných chorob. Mlsat se dá přitom zdravě a chytře!
Paní Mandžuková, proč vlastně tolik bažíme po sladké chuti?
„Je to způsobeno mj. rozkolísanou hladinou cukru v krvi, kterou způsobuje právě jeho nadměrná konzumace ve sladkostech, ovocných šťávách nebo limonádách. V případě, že hladina cukru klesne, tělo prostřednictvím chuti na sladké vyžaduje jeho rychlé doplnění, a tak se začínáme pohybovat v začarovaném kruhu.“
Kolik cukru tedy lidský organismus potřebuje, jestli ho vůbec potřebuje?
„Je důležité zmínit, že cukr představuje pro organismus čistý energetický příjem a bývá označován pojmem »prázdné kalorie«, proto bychom jeho příjem měli omezovat.“
Je nějaká »tolerovaná« hranice?
„Cukr by měl v naší stravě tvořit maximálně 10 % z celkového energetického příjmu, reálný příjem je však u většiny lidí o mnoho vyšší.“
Jak na nadbytek cukru organismus reaguje?
„Přemíra cukru znamená neustálou chuť na sladké, tloustnutí, zvýšenou únavu, časté bolesti hlavy, nesoustředěnost, kožní problémy a zvýšené riziko mnoha nemocí.“
Co je na cukru nejhorší a jaké nemoci může jeho nadměrná konzumace vyvolat?
„Současný »moderní« způsob výživy s nadbytkem cukru nejen otupuje naši chuť, ohrožuje hospodaření s vitaminy, překyseluje organismus, ale také postihuje slinivku břišní, játra, ledviny, cévy, a tím i srdečně- -cévní systém. Zdravotním rizikem jsou obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, rakovina, deprese, Alzheimerova choroba a další neurodegenerativní nemoci.“
Co skryté cukry? Kde nás mohou překvapit, aniž bychom to čekali?
„Asi 80 % cukru, který zkonzumujeme, nepochází z cukřenky na našem stole, ale z průmyslově zpracovaných potravin a nápojů. Nejvíce skrytých cukrů je ve sladkých nápojích, sušenkách a dalších sladkostech, zavařeninách, kompotech, ochucených mléčných výrobcích, kukuřičných lupíncích a dalších cereáliích, ale také v kečupu, dresinku, konzervované zelenině ve sladkokyselém nálevu a řadě dalších potravin. Proto je důležité pečlivě číst obaly.“
Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (26. 6. 2022)
Mlsat lze i bez výčitek
Chceme-li mlsat bez výčitek, prvním krokem je zvykat si na méně sladkou chuť a omezit, či zcela odstranit cukr. S tím úzce souvisí i nekupovat sladkosti, ale raději si zdravé a odlehčené moučníky či dezerty připravovat doma. Při jejich přípravě používáme přirozeně sladké zdroje v podobě ovoce a zeleniny a zdravější sladidla. Při přípravě moučníků používáme celozrnnou mouku a minimum tuku. V receptáři knihy Nenechte se zabít cukrem je celá řada receptů na zdravé sladkosti.