Ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek radí: Co letos pozorovat na hvězdné obloze? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. května 2024

Svátek slaví Květoslav, zítra Klaudie

Ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek radí: Co letos pozorovat na hvězdné obloze?

Zajímavé úkazy na obloze
Zajímavé úkazy na obloze (Foto Aha! – Petr Podroužek a Hvězdárna a planetárium Brno)

Rok 2023 je rokem Venuše a dalších jasných planet, které se budou pohybovat v blízkosti nápadných hvězdokup. V České republice se můžeme v říjnu těšit na částečné zatmění Měsíce. O tom, co nás čeká nejen na hvězdné obloze, jsme si povídali s Mgr. Jiřím Duškem, Ph.D. (51), ředitelem Hvězdárny a planetária Brno.

Bude toho samozřejmě více. A kdo ví, třeba se dočkáme i nějakého překvapení. „Taková viditelnost Venuše, jaká nás čeká, se naskytne jednou za několik let. Od začátku roku až do léta se bude posouvat mezi hvězdami na večerní obloze. Od poloviny srpna do konce roku ji můžeme pozorovat pro změnu zase jen ráno. Venuše vytvoří seskupení s jinými planetami,“ uvádí Jiří Dušek.

Můžete být konkrétní?

„Prvního a druhého března budou Venuše a Jupiter tak těsně vedle sebe, že když člověk natáhne ruku, obě planety zakryje malíčkem. Takže na obloze bude zářit taková dvojtečka. Nad ránem 12. a 13. srpna budou létat hezké Perseidy.“

Venuši můžeme pozorovat i bez dalekohledu?

„Je vidět pouhým okem. Po Měsíci a Slunci je nejjasnější planetou na obloze. Je takovým průvodcem pro všechny pozorovatele. K datu 28. října dojde večer k částečnému zatmění Měsíce.“

Takže na co těšíte nejvíce vy?

„Na věci, které se nedají předpovědět. Roste například aktivita Slunce a stoupá pravděpodobnost uvidět také u nás polární záři! Největší šance je v době dlouhých nocí, tedy na jaře nebo na podzim.“

Takhle krásně září Mars nad noční moravskou metropolí.

A co chystáte v Brně?

„Bude to opět vystavení našich pěti nafukovacích modelů planet. Přibude jedna, ale ještě není rozhodnuto jaká. Nový model představíme v červenci, v srpnu potom vystavíme všechny.“

Za soumraku působivě září nad Brnem. Je to krásná a originální atrakce. Chystáte ale i vědecká setkání.

„V září proběhne Festival vědy. Tři dny prezentujeme, jaké v Brně probíhají vědeckovýzkumné aktivity. Už na červen ale připravíme festival filmů pro digitální planetária, kam se sjíždějí provozovatelé planetárií ze světa. Jiná podobná přehlídka v Evropě není.“

V březnu to bude pětačtyřicet let od letu českého kosmonauta do vesmíru. Taky pro tuto příležitost něco chystáte?

„Plánujeme setkání Vladimíra Remka s novým čekatelem, kosmonautem Alešem Svobodou. Ten se hrdě hlásí k naší hvězdárně, protože ji už v dětství často navštěvoval.“ 

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (8. 1. 2023)

23. ledna: setkání Venuše, Saturnu a Měsíce

Planeta Venuše bude ozdobou večerní oblohy nad západním obzorem po celé první pololetí. Nebude těžké ji zahlédnout – jako jasný zářící bod je patrná i z osvětlených měst. Měsíc uvidíme ve vzdálenosti asi 384 tisíc kilometrů, Venuši vzdálenou 229 milionů kilometrů a Saturn bude dokonce 1,5 miliardy kilometrů daleko.

11. dubna: setkání Venuše s Plejádami

Po západu Slunce najdete nad jihozápadním obzorem jiskřivě zářící Venuši a vpravo od ní seskupení několika slabších hvězd – Plejády. Určitě se na ně podívejte nějakým malým dalekohledem nebo divadelním kukátkem. Plejády vypadají jako desítka hvězd, poskládaná do miniatury. Stáří hvězdokupy, která vyplňuje prostor o průměru pouhých dvaceti světelných let, se odhaduje na 90 milionů roků a její vzdálenost na čtyři sta světelných let.



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.