Časosběrný snímek od trojice českých astronomů: Roj fotili 12 let

Časosběrný snímek nepříliš známého meteorického roje Kappa Cygnidy vytvářeli neuvěřitelných 12 let a stálo za ním 500 hodin práce. Trojice autorů vytvořila scenérii padajících hvězd.
Zaběry astronom a fotograf Petr Horálek snímal mezi lety 2012 a 2024 u Sečské přehrady na Chrudimsku, Hvaru v Chorvatsku a na severozápadním Slovensku. „Musel jsem vždy jezdit do míst, kde předpověď slibovala jasnou oblohu,“ vysvětluje. Hlavní část pak udělal s Tomášem Slovinským a Josefem Kujalem na ostrově Kréta v roce 2021. Záběry poté spojil a odmazal nežádoucí letadla či meteory z Perseid, které vrcholí taktéž v srpnu. „Kappa Cygnidy tímto způsobem zatím nikdo nezachytil,“ říká Horálek.
Padající hvězdy
Zatímco Horálek s kolegy nafotil během 12 let a 51 nocí takřka 60 meteorů, vy klidně i vyšší počet můžete vidět během jediné noci. Perseidy již nyní zahájily svou aktivitu, která bude postupně sílit. Od začátku srpna můžete vidět každou noc i desítky tzv. padajících hvězd vylétajících ze souhvězdí Persea vysoko na obloze. Během noci na 13. srpna frekvence stoupne na 30 meteorů za hodinu.
Víte, že...
...jako meteor označujeme světelný jev, který vzniká při průletu malého vesmírného objektu zvaného meteroid naší atmosférou? V důsledku tření částice shoří a rozzáří se, pokud přežije a dopadne, mluvíme o meteoritu.