Dechberoucí pohled: Takhle vypadá Země po setmění!
Úžasná podívaná! Brňané, kteří o první letní noci zvedli oči k nebi, užasli. Nad hradem Špilberk vyšla místo Měsíce zeměkoule! Bylo to ale jen na zkoušku. Takzvaná Temnalóna bude hlavním tahákem letošního Festivalu planet.
Šťastlivci měli na pár okamžiků možnost spatřit, jak vlastně vypadá naše planeta, když oni sami spí. Takový pohled byl přitom až dosud vyhrazen jen kosmonautům. Brněnská hvězdárna v pevnostním bastionu na Špilberku poprvé vyzkoušela, jak funguje její zbrusu nový model Temnalóny – noční Země, planety osvětlené pouze lidskou činností a astronomickými jevy. Podobná maketa nemá na světě obdoby. „Noční strana zeměkoule není černá. Sopečné erupce, polární záře, blesky nebo meteory vytvářejí světlo, které je patrné po dobu několika milisekund až po dny a týdny,“ vyředitel y Jiří Foto Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno dokonce i měsíce, světlil Aha! ř hvězdárny Dušek.
Vyrobili ji balonáři
Grafickou podobu Temnalóny navrhli na základě družicových podkladů Jan Machát a Michal Okleštěk z uskupení Visualove. O tisk a sešití se postarali lidé z brněnské společnosti Kubíček Factory. Ta se specializuje na výrobu horkovzdušných balonů.
Temně zářící svět
Temnalóna je modelem, jaký si běžný pozemšťan může jen stěží představit. Jsou na ní nejen zářící lidská sídla či některé dálniční tahy, ale i ostře střežené hranice. „U pólů najdete prstenec polárních září. Naopak chybí další přirozené, ale pomíjivé světelné zdroje – blesky, noční svítící oblaka nebo třeba meteory,“ popsal astronomickou novinku Dušek.