Festival umění odhalil Obývák Karla Nováka: Fotografie i živé akty! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Festival umění odhalil Obývák Karla Nováka: Fotografie i živé akty!

Během čtvrteční vernisáže se sešly akty na fotografových snímcích i ty živé.
Během čtvrteční vernisáže se sešly akty na fotografových snímcích i ty živé. (Foto Karel Novák, ČTK/ Luděk Peřina)

Nahé lidské tělo. V celé své kráse či ošklivosti. Před objektivem prostějovské legendy, fotografa Karla Nováka (†84), se pravidelně stávalo uměleckým objektem. Hold mu vzdal třídenní festival současného umění Prostějov 2022 i vernisáží s názvem Obývák Karla Nováka.

Prostějovský fotograf Karel Novák (†84), jehož tématem byl po celý život naturismus, zasvětil tvorbu zejména ženským aktům. „Jsou ženy krásnější a méně krásné. Ovšem to, jak bude každá z nich nakonec působit na fotce, záleží hlavně na fotografovi,“ řekl v roce 2014 prostějovskému Večerníku. Odkazu muže, jehož objektiv spatřil stovky nahých žen, se věnuje i Festival současného umění Prostějov 2022.

Ještě dnes do 17 hodin je možné se v tamní galerii zúčastnit dražby autorovy pohovky a kromě tvorby dalších autorů obdivovat i Novákovy snímky. Celou akci zahájila vernisáž s názvem Obývák Karla Nováka spolu s uměleckým představením studentů ateliéru Nová média 2 při Akademii výtvarných umění v Praze. Odvážné fotografie doplnilo ještě odvážnější vystoupení, které se snažilo poukázat na přirozenost nahoty. „Jako její fotografové jsme pořád na hraně, každý, kdo dělá akty. Vždyť mězi naturisty jsou i děti,“ říkával Novák. Jeho snímky jsou ale dál zároveň uměním i dokumentem.

Syrový dokumentarista

Obcházel oblíbená místa naturistů, první akt vyfotil v roce 1962. Po pádu komunismu vystavoval třeba v Moravské galerii v Brně spolu s americkým fotografem Jockem Sturgesem. Na jaře 2014 obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury. V životě často čelil kritice, že jeho snímky nejsou estetické. „Když se podíváte na světovou novinářskou fotografii, střílí na ní člověka do krku. Je to syrový dokument a má úspěch. Je to estetické? Není. Já dělám také syrový dokument,“ věřil Karel Novák. Zemřel loni 16. února v Prostějově.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.