Úchvatný superúplněk a... Jaké úkazy nás ještě čekají?
To byla ale paráda! Nebe nad Českem včera v noci rozzářil největší a zároveň poslední superúplněk roku.
Někde podívanou na jelení Měsíc kazila oblačnost, jinde však obloha nabídla dokonale romantické pohledy. Poslední superúplněk letošního roku nastal již ve 20:37, našinci se ale východu Měsíce dočkali až přibližně o půl hodiny později. Náš přirozený satelit se tou dobou nacházel k Zemi téměř nejblíže, a proto byl o necelých 15 procent větší a o třetinu jasnější. Výhled na nebeské divadlo však často kazila oblačnost, z níž luna ale na většině míst Česka alespoň na chvíli přece jen vykoukla.
„Že je Měsíc opravdu velký, se nám může zdát při jeho východu nebo západu nízko nad obzorem, neboť náš mozek jej automaticky porovnává s objekty na obzoru. Díky této iluzi se nám se vzdálenými objekty na horizontu zdá někdy opravdu obří. Jde ale jen o smyslovou iluzi, kterou však fotografové četně využívají,“ řekl Aha! astronom Petr Horálek.
Co nás letos ještě čeká?
V noci na 13. srpna přijde vrchol meteorického roje Perseidy, který nabízí až 100 »padajících hvězd« za hodinu. Částečné zatmění Slunce nastane 25. října a okolo poledne zakryje Měsíc přes 40 procent slunečního disku.
Víte, že...
...červencový úplněk má přízvisko jelení, protože v této době jelenům raší nové paroží?