Paní, slezte, spadnete! Japonská obryně ovládla centrum Paříže | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 23. března 2023

Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel

Paní, slezte, spadnete! Japonská obryně ovládla centrum Paříže

Když reklama, tak pořádná! Paní na střeše bere dech a každý si ji bude pamatovat.
Když reklama, tak pořádná! Paní na střeše bere dech a každý si ji bude pamatovat. (Foto Reuters, AP, ara)

Jdete takhle po ulici, ani nemusíte moc zaklánět hlavu a najednou máte pocit, že něco není v pořádku. Po střeše obchodního domu šplhá obrovská ženská. Obryně jako z pohádky, ale vcelku trendy, se škrábe úplně po nejhořejších balkónech.

Nejprve se objevila v Tokiu, potom v New Yorku a teď na ni lze narazit v centru Paříže přímo na Champs-Elysées, kde se přilepila na dům s kabelkami a jinou módou. Ta obrovská dáma byla vytvořena právě pro luxusní značku Louis Vuitton a doplňují ji také její robotické miniatury ve výkladních skříních obchodu dole u chodníku. Kolemjdoucí jsou z živě vypadajících robotů jako u vytržení a nestačí se divit, jak reálně působí.

Pohybují očima, dělají tahy štětcem a nechybí ani zvuky. Autorkou a předlohou pro originální kreace je Japonka Jajoi Kusamaová (93), která se značkou Louis Vuitton spolupracuje již podruhé. Značka nyní po celém světě prodává módní kousky, které byly umělkyní inspirovány. Na vytvoření řady přibližně 450 kusů oblečení a doplňků prý značka s Kusamovou spolupracovali skoro dva roky. Ale první spolupráce proběhla už v roce 2012.

Móda nezná hranic, umí být velkorysá, nápaditá, někdy šokuje a také pobaví. Barák s babou má styl.

Asexualita jako program

Rozhovory již několik let neposkytuje a stáhla se do soukromí. Byla si ale blízká s Andym Warholem, dokud tedy nepojala podezření, že ji kamarád krade nápady. I tak pro sebe ale byli inspirací. Také ji byl blízký umělec Joseph Cornell, vztah ale skončil kvůli jeho nepřející matce a strachu ze sexu, kterým Kusamaová trpí. O své asexualitě se také nestydí mluvit a často se k tématu sexu obrací ve své tvorbě.

Planeta je velký puntík

Pro Jajoi Kusamaovou jsou typické puntíky, které doprovázejí Vuittonovu kampaň i její celoživotní dílo. Nelze ji spatřit ani bez ikonické červené paruky. Kusamaová vytváří hlavně sochy a maluje, ale i píše či navrhuje oblečení. Ráda umění a módu výstředně propojuje, zkrátka se toho nebojí. Její první kolekce oblečení měla na prsou a pozadí místo puntíků kulaté díry, což pozornost nepochybně přitáhlo. Jajoi se rozhodně neomezuje v extravaganci a originalitě. Díla prodává za tučné sumy a je považována za jednu z nejvlivnějších umělkyň světa, co dnes aktivně tvoří. „Ano, planeta je jeden velký puntík.“ řekla kdysi v rozhovoru Jajoi.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.