Divy ze světa pokusů: Nejkrásnější fotky českých vědců | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Divy ze světa pokusů: Nejkrásnější fotky českých vědců

Baňka Jupiter
Baňka Jupiter (Foto Akademie věd ČR)

Čarokrásné divy ze světa bádání a pokusů odhalují vítězné snímky soutěže Věda fotogenická. Prvenství získal chemik Jan Havlík s výbušnou reakcí bromu s hliníkem.

K pořízení vítězné fotografie ho inspirovali studenti, kteří do Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd chodí na jeho kroužek. „Mají tuto reakci nejraději, protože při ní vzniká oheň a dým. Vzhledem k tomu, jaký má úspěch u nich, jsem se ji rozhodl ukázat i v soutěži,“ řekl Jan Havlík. Velká konkurence Do již devátého ročníku soutěže přihlásilo 90 vědců a vědkyň 244 fotografií. Na druhém místě se umístila molekulární bioložka Hana Sehadová s kolonii parazitických roztočů na těle kůrovce, se snímkem nosorožců černých pak skončil třetí loňský vítěz Lukáš Vejřík.

Víte, že...

...všechny snímky z tohoto i předchozích ročníků najdete na webu www.vedafotogenicka.cz?

Reakce bromu s hliníkem

Jan Havlík
Vítěz

Brom je hustá toxická kapalina prudce reagující s mnoha prvky. Při kontaktu hliníkové kuličky s bromem dojde vznikajícím teplem k jejímu roztavení a prudké reakci za vzniku ohně a dýmu.

Černí pasažéři

Hana Sehadová
2. místo

Forontní roztoči využívají kůrovce coby stopaři k přesunu z místa na místo. Tam jako správní černí pasažéři bez zaplacení vystoupí a přesunou se na tělo jiného kůrovce.

Pod africkým nebem

Lukáš Vejřík
3. místo

Spatřit v přírodě kriticky ohrožené nosorožce černé je stále těžší, což platí i o dokonale temné obloze plné hvězd. Národní park Etosha v Namibii je zřejmě jediným místem na světě, kde lze vidět obojí ve stejný okamžik.

Démon
Eva Tihlaříková

Cena akademické rady Oboupohlavní květ silenky širolisté s genetickou modifikací, která způsobila změny ve tvaru celého květu. Ten tak zdánlivě připomíná démona právě vypuštěného z podsvětí.

Mad Max v Mauretánii
Roman Garba

Vědci a dobrodružství – 1. místo Jízda na nákladním vlaku převážejícím železnou rudu ze Sahary na pobřeží Mauretánie je to pravé dobrodružství, na které se nezapomíná. Název fotografie odkazuje na filmovou sérii Šílený Max a ukazuje, že i vědci rádi vymění kancelářské židle třeba za poušť.

Vpich v modré
Jaromír Kopeček

Čestné uznání Akademické rady Redukované hlubokomořské konkrece, což je směs usazených hornin a minerálu ze dna oceánu, se testují na tvrdost pomocí vpichů. Zbytky po pokusu vypadají na pohled nádherně.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.