Vědkyně Hana Dvořáková: Vydělala stamiliony! Ale...
Byla u zrodu převratných léků, patenty z bádání se slavným chemikem Antonínem Holým (†75) jí vynesly miliony. Drahá auta byste ale v její garáži hledali marně, oslavenkyně Hana Dvořáková (70) namísto života v luxusu podporuje vědecké talenty z vyloučených lokalit.
Dvořáková se k týmu profesora Holého v Ústavu organické chemie a biochemie připojila v roce 1986. Společně vyvinuli řadu látek, které účinně působí při léčbě herpes či HIV/AIDS. Za patenty, na jejichž základě farmaceutické firmy vyrobily léky, členům týmu po roce 2000 chodily vysoké odměny.
„V první chvíli jsme s manželem nevěděli, co s těmi penězi dělat. Měli jsme kde bydlet, mohli jsme si dovolit v zimě lyžování ve Francii, v létě provozovat turistiku v Alpách. To nám ke štěstí stačilo. Netoužili jsme po drahých autech, nejsme ani typy na to, abychom rozjížděli nějaké podnikání,“ řekla vědkyně časopisu Vesmír. S chotěm tak v roce 2013 založili nadaci Experientia, do níž vložili už přes 200 milionů korun. „Chceme podporovat především vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit,“ popsala Hana Dvořáková.
Chemičkou se stala kvůli komunistům
Byť se z Hany Dvořákové stala významná odbornice na organickou chemii, původně chtěla studovat medicínu. „Oba rodiče byli vyloučeni z KSČ – to nebyl úplně nejlepší kádrový předpoklad pro studium na prestižní univerzitě. Takže jsem došla k poznání, že chci-li vůbec něco studovat, musím jít někam, kam berou každého. A to v té době byla Vysoká škola chemicko-technologická,“ vzpomněla na nespravedlnost, která z ní paradoxně udělala uznávanou vědkyni.