210 kilogramů domácího konopí: Na revma i ekzémy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

210 kilogramů domácího konopí: Na revma i ekzémy

Sklizeň v legální pěstírně.
Sklizeň v legální pěstírně. (Foto Aha! – K. Kopáč a ČTK/K. Šulová)

Při bolestech, zánětech i v dermatologii se těší stále větší oblibě. Před pěti lety využili čeští lékaři léčebného konopí něco kolem pěti kilogramů, loni už předepsali léky s téměř 210 kilogramy. Stoupá i počet pěstitelů.

V celé ČR je pouze šest certifikovaných pěstíren, které mohou legálně dodávat konopí k léčebným účelům. Další čeká na schválení. Jedna z nich je v Nelahozevsi, kde pěstují marihuanu od loňského roku. „Naše pěstírna má kapacitu až 1000 kilogramů sušiny za rok,“ uvedl Aleš Hrabák z pěstírny Zenplanto. Na odbyt si tu rozhodně nemohou stěžovat. Lidé, a především lékaři, sahají k lékům s konopím stále častěji. „Za rok 2023 předepsali zhruba osmi tisícům pacientů téměř 210 kg léčebného konopí, což je zhruba 43krát víc než před pěti lety,“ uvedla Státní agentura pro konopí pro léčebné použití.

Lékař Pavel Kubů.

Látka cannabidiol a THC pomáhají nejen při velkých chronických bolestech, ale působí také na psychiku nemocných. „Zmírňují nejen to bolestivé prožívání, například revma, ale například i zánětlivé procesy v těle, třeba ekzémy. A zároveň díky relaxačnímu a tlumivému účinku zlepšují kvalitu spánku,“ upřesnil lékař Pavel Kubů, předseda Pacientského spolku pro léčbu konopím.

Víte, že...

...se podává jak ústy ve formě tobolek, tak zevně anebo inhalací?

...nejoblíbenější jsou masti, které lze mazat přímo na bolavá místa?

Přečtěte si
Mirka Nová
29. 2. 2024 • 15:36

O využití domácího konopí se už ví hodně dlouhou dobu, ale používá zatím dost málo. Já pracuji ve zdravotnictví a nedávno jsem se rozhodla využít skvělou internetovou stránku http­s://e­dume­dica­re.cz­/, kde jsem našla program EduMediCare, který mi poskytl široké spektrum informací a kurzů v oblasti medicíny a péče o zdraví. Podle mě je důležité neustále se vzdělávat a být informovaný o nových možnostech léčby a péče o zdraví, abych se mohla starat o pacienty.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.