Velká změna pro pacienty: Konec obíhání lékáren?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Velká změna pro pacienty: Konec obíhání lékáren?!

Odpadnout by mělo marné obíhání lékáren a hledání, kde potřebný přípravek mají k dispozici.
Odpadnout by mělo marné obíhání lékáren a hledání, kde potřebný přípravek mají k dispozici.  (istock.cz)

V dostupnosti léků svítá naděje. I když výpadkům zabránit úplně nelze, rezort zdravotnictví spolu s Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) připravili od června novinku, která by měla pacientům zaručit, že své léky dostanou.

Odpadnout by mělo marné obíhání lékáren a hledání, kde potřebný přípravek mají k dispozici. Pomoci tomu má novela zákona o léčivech, která začíná platit 1. června. „Myslí nejen na pacienty, ale také výrazně zefektivňuje informovanost všech aktérů trhu. Očekáváme od ní, že zvýší odolnost českého lékového trhu proti výpadkům a sníží jejich dopady na občany,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček s tím, že se zároveň zpřísní pravidla exportu léčiv do zahraničí. V podstatě to znamená, že se změní provázanost a informovanost mezi výrobci, dodavateli, lékárnami, lékaři i pacienty. Právě poslední skupina by z toho měla nejvíce profitovat, protože se o dostupnosti léků bude moct ihned přesvědčit v aplikaci eRecept. Díky poštovnímu směrovacímu číslu či GPS souřadnicím tak získají lékaři i pacienti možnost jít do konkrétní lékárny najisto.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.