Novela má vyřešit Válkovu bolest: Konec nedostatku léků? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Novela má vyřešit Válkovu bolest: Konec nedostatku léků?

V lékárnách byl nedostatek léků
V lékárnách byl nedostatek léků (Foto ara)

Poslední rok chyběly v Česku důležité léky. Nejviditelnější byl problém u penicilinu. Poslanci proto včera schválili opatření, které má výpadkům zabránit.

Distributoři léčiv musí podle zákona udržovat měsíční zásobu léků, které rezort zdravotnictví zařadí na speciální seznam. Výrobci dále budou povinni poskytovat léčivý přípravek až dva měsíce po přerušení či ukončení dodávek. Nově pak budou muset výrobci, distributoři a lékárny hlásit stav zásob přípravků, u kterých je dostupnost ohrožena. Zabránit se tak má i vytváření neúměrných zásob v některých lékárnách. Distributoři navíc nebudou moct zvýhodňovat partnerské lékárny. „Zákon nezajistí výrobu léků, ale jejich spravedlivou distribuci,“ hájil zákon ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (63, TOP 09). V neposlední řadě Sněmovna schválila možnost dovozu a prodeje volně dostupných léků ze zahraničí, které nemají české instrukce. Novela teď putuje do Senátu. Pokud to stihne schválit do konce roku, mohla by platit od začátku ledna.

Odpad do obcí

O úložišti jaderného odpadu bude moct stát rozhodovat i bez povolení dotčených obcí. Dolní komora včera schválila zákon, který obcím nedává právo vetovat stavbu skladů na svém území. Zákon nepočítá ani s tím, že by s rozhodnutím vlády o stavbě musely souhlasit obě komory Parlamentu. Normu, kterou podpořilo 167 ze 177 přítomných poslanců, teď dostane k projednání Senát.

Přečtěte si
hejhej
18. 11. 2023 • 10:58

Válkovou bolest ? Snad Válkovou neschopnost !!

hejhej
18. 11. 2023 • 10:58

Válkovou

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.