Co když nemají v lékárně moje léky: Jak se k nim dostat?

Měla to být zásadní změna k lepšímu, ale zatím drhne. Po prvním červnu se totiž výrazně zvýšila ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv. V tuto chvíli přesto i nadále některé léky v lékárnách chybí. Podle ministra zdravotnictví je ale vše na nejlepší cestě.
Vedle toho, že v lékárnách stále chybí endiaron (lék na cestovatelský průjem), což je léčivo, které se dá nahradit jinými, pacienti postrádají nadále i jiná léčiva. Přitom tomu měla zabránit novela zákona, která vstoupila v platnost v červnu a má za úkol hlásit výrobcům a distributorům s předstihem výpadky. Povinnost přibyla i lékárníkům, kterým stanovuje informovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o tom, kolik balení léků mají k dispozici. Jenže, jak říkají sami lékárníci, změny se zatím projevují zvolna. „Novela měla mj. umožnit lepší rozložení zásob léčiv s omezenou dostupností mezi lékárny a zamezit hromadění. To se dostává do praxe a my máme informace z hlášení distributorů o zásobách, stejně tak i lékaři o dostupnosti v okolních lékárnách. Bohužel u hlášení výpadků v dodávkách se setkáváme s pozdním nahlašováním. Důvody, proč se tak děje, posuzuje SÚKL,“ uvedla pro Aha! mluvčí České lékárnické komory Veronika Orendášová.
Chybí medikamenty na průjem
Dobrou zprávou je, že endiaron by se měl objevit na trhu zpět v únoru 2025. Antibiotikový sirup pro děti, který nebývá k dostání, je podle ministerstva zdravotnictví v českých lékárnách v zásobě na čtyři měsíce. „Díky systému víme, že zásoby při běžné spotřebě v lékárnách jsou. Tam, kde by pacienti narazili na jeho absenci, doporučujeme sledovat eRecepty a dostupnost v okolních lékárnách. A nejpozději do října by se měla na trh dostat další várka,“ řekl Aha! Jan Řežábek z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Jak se to dalšími léčivy?
Momentálně chybí ale i lék na epilepsii, který by snad měl být podle SÚKL v září, léky na Parkinsonovu nemoc by měly být dostupné do konce srpna, jedno z antidiabetik má přijít opět do lékáren po 8. říjnu. Chybí momentálně i léky pro lidi po transplantaci ledvin, a to podle zveřejněných informací do poloviny září. Problém se zásobením je i u kapek pro pacienty se zeleným zákalem, které by měly být dostupné v listopadu nebo u analgetika k tlumení bolesti při nádorových onemocněních, či léků na HIV. U nich SÚKL zatím nemá uvedeno datum, kdy opět začne dodávka.
Ministr Válek: Zvýšili jsme odolnost trhu
„Jde o největší reformu lékové legislativy za poslední roky, navíc výrazně propacientskou. Zvyšuje odolnost českého lékového trhu proti výpadkům a minimalizuje dopady na občany. První data ukazují, že nástroje jsou účinné,” je si jistý ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (64, TOP 09). Podle něj je drtivá většina léků u nás bez problému dostupná a léčiv, které v první polovině letošního roku měly výpadek, je minimum. „Pouze dvě promile z nich nemělo vhodnou náhradu,“ doplnil pro Aha! ministr. Oproti tomu však SÚKL řeší nyní desítky případů, kdy výrobce porušuje nově stanovenou povinnost hlásit dodávky léčiv. I přesto, že za to hrozí pokuta až 20 milionů korun.
Jak je to s tzv. omezenou dostupností
Zásadní změnou, která vstoupila v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci léku, zajistit pro pacienty v ČR dodávky náhradního léčivého přípravku, u kterého dojde k přerušení nebo ukončení prodeje v ČR. A to v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám. Další změna je v oblasti toho, co se nazývá »omezená dostupnost«. Tou je označen léčivý přípravek, u kterého SÚKL vyhodnotil, že aktuální množství dostatečně nepokrývá potřeby pacientů v Česku a zároveň tuto potřebu nelze v odpovídajícím množství nahradit jiným s odpovídajícími léčebnými vlastnostmi.
U takového léku automaticky začíná platit zákaz distribuce do zahraničí. U léků, které SÚKL označí jako omezeně dostupné, musejí distributoři a lékárny zásoby hlásit. Lékaři se dozvědí, zda a kde je lék skladem. V posledních dvou měsících tuto povinnost SÚKL stanovil u zhruba tří desítek léků. Pokud pacient používá aplikaci eRecept, najde v ní i informaci o dostupnosti svých léků. „Zobrazí se mu dvacet nejbližších lékáren a informace, zda tam lék byl ke včerejšímu dni k dispozici,“ upřesňuje ředitel SÚKL Tomáš Boráň. Podle Boráně bylo jen za první měsíc platnosti, tedy za červen, vydáno 18 opatření obecné povahy týkající se léčivého přípravku označeného omezenou dostupností. * Jak vyplývá z dat SÚKL, bylo v roce 2022 hlášeno téměř čtyři tisíce případů přerušení dodávek za rok, loni to bylo okolo pěti tisíc a letos pouze za první pololetí skoro tři tisíce.
Víte, že...
...aktuálně je v ČR registrováno téměř 56 000 variant léků, z toho je více než 8000 variant aktivně obchodováno?
CO KDYŽ LÉK NENÍ?
V případě, že v České republice není dostupný nenahraditelný léčivý přípravek, existují dvě zákonné možnosti:
1/ Individuální dovoz (použití neregistrovaného léčivého přípravku)
Lékař na recept předepíše v ČR neregistrovaný léčivý přípravek, který lékárna pacientovi objedná ze zahraničí. Za případnou škodu na zdraví nebo za usmrcení člověka, ke kterým by došlo v důsledku použití neregistrovaného přípravku, odpovídá provozovatel zdravotních služeb. Předepsání nebo použití neregistrovaného léčivého přípravku lékař neprodleně oznámí SÚKL.
2/ Specifický léčebný program (SLP)
SLP je jedním ze způsobů zajištění dovozu v ČR neregistrovaného léku pro větší množství lidí. V případě nedostupnosti registrovaného léku, který je určen pro stavy závažně ohrožující lidské zdraví, je možné povolit specifický léčebný program, který umožňuje distribuci, výdej a použití neregistrovaných léků. SLP schvaluje min. zdravotnictví na základě stanoviska SÚKL vždy na určité období. Aktuálně je v ČR povolen SLP u celkem 99 variant léčivých přípravků.