Zdravotní rádce Aha! Pozor na to, čím zapíjíte léky!

Zapít léky, či nezapít? A pokud ano, jak moc a čím? Jak ukázal průzkum DrugAgency, Češi nejsou v zapíjení léků moc příkladní. Do výzkumu se zapojilo téměř 4600 pacientů (49 % mužů, 51 % ženy).
Voda bez minerálů
Patříte mezi 2 % populace, která léky nezapíjí vůbec? Léčiva by se měla zapíjet čistou vodou a to v množství alespoň 200 ml. Pokud máte na výběr, nepoužívejte k zapíjení léků vody s vyšším obsahem vápníku nebo hořčíku.
Pozor na šťávy a koly
„Vyhněte se hlavně grapefruitové a brusinkové šťávě, ale také jablečnému moštu a mléku. Nejsou vhodné ani kolové nápoje s kyselinou fosforečnou, zeleninové šťávy a samozřejmě už vůbec ne alkohol,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková ze zdravotní pojišťovny OZP.
Vyhněte se čajům
„Černý čaj může způsobovat snížené vstřebávání léků. Zelený čaj může být zodpovědný za zvýšení hladiny léků v krvi, protože může bránit jejich odbourávání. Lidé by měli vědět, že ani bylinné čaje nejsou optimální na zapíjení léků, protože mohou interagovat třeba s hormonálními léky,“ dodává Ježková.
Ideál? Dvě deci vody
Z průzkumu vyplynulo, že 49 % respondentů zapíjí léky cca 1 dl. 42 % populace stačí k zapití pouze 1– 2 doušky, cca 2 % pacientů léky polyká, aniž by se napili. „Léky bychom měli zapíjet ideálně plnou sklenicí vody (2 dl), což u nás dělá jen cca 8 % respondentů, z toho je 13 % žen a 2,4 % mužů,“ popisuje PharmDr. Josef Suchopár ze společnosti DrugAgency.