Stav nouze v Česku: Zmatky kolem vyhrazené doby nakupování | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Stav nouze v Česku: Zmatky kolem vyhrazené doby nakupování

 (Twitter ČT24)

 Potravinářské řetězce u vstupů do prodejen nasadily  včera pracovníky bezpečnostní služby, aby hlídali věk zákazníků. Ode včerejška totiž platil zákaz přítomnosti lidí pod 65 let v maloobchodních prodejnách potravin mezi 10. až 12. hodinou. Ten ve středu přijala vláda. Včera večer pak došlo ke změně, nově mohou nakupovat od 7.00 do 9.00

Lidé nařízení většinou dodržovali, senioři se na nákup vydávali na desátou a později. Nákupy podle nového nařízení byly podle zástupců řetězců bez větších komplikací.

Stop mladším 65 let
Do libereckého hypermarketu Globus bylo možné vejít pouze jedním vstupem, kde byl velký nápis »Stop mladším 65 let«. Ochranka dohlížela, kteří zákazníci vstupují, instruovala je, že dezinfikované vozíky najdou uvnitř prodejny. Na nákup vyrazil také mladší muž, kterému pracovník bezpečnostní služby připomněl nové vládní nařízení, zákazník pak odešel. Ochranka kontrolovala lidi také v jednom z obchodů Kaufland. Několik lidí pracovník ochranky požádal o předložení občanského průkazu. U vstupu do prodejny bylo mnoho viditelných nápisů s nařízením. Pracovnice prodejny také po 10:00 rozhlasem upozorňovala na to, aby lidé mladší 65 let ukončili nákup a odebrali se k pokladnám.

Pro milé spoluobčany
Nařízení neopomíjejí ani menší prodejci. Jeden z obchodů vlastněný Asiaty vyvěsil ceduli, že ode dneška je 10:00 až 12:00 čas vyhrazený »pro naše milé spoluobčany starší 65 let«. V prodejně měli pro zákazníky také zdarma připraveny ochranné roušky. Na dotaz, zda mají roušky také k prodeji, odpověděli, že ne.

Dobré tipy pro nákupy seniorů
10 – 12 HODIN: Vyhrazená doba pro nákupy seniorů. V tuto dobu nebude nikdo další do supermarketů vpuštěn.
CELODENNÍ OTVÍRACÍ DOBA: Senioři mohou nakupovat v průběhu celé otvírací doby. Mimo vyhrazené hodiny jim ale kvůli většímu počtu lidí v obchodech hrozí větší riziko nákazy.
SLUŽBY DOBROVOLNÍKŮ: Kvůli nařízení vlády mají města povinnost postarat se o nákupy pro seniory a občany, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Dělají to místni úřady, charity, domovy seniorů, dobrovolníci. Obracejte se na ně.
ON-LINE NÁKUP: Pokud mají senioři přístup k internetu, mohou využít některý z internetových obchodů, například kosik.cz, iTesco.cz a další.

Strakonice: Mladší čekali na starší
Čas vyhrazený seniorům pro nákup nezbytných potravin důchodci využili a vyrazili i do menších prodejen. Ve strakonické Bezděkovské ulici nakupovali v Coopu zejména zeleninu a pečivo. Už před polednem zamířilo do prodejny několik mladších zákazníků, spořádaně ale vyčkávali před obchodem a ptali se prodavaček, zda mohou vstoupit.

Havířov: Seniorům chyběl chléb HAVÍŘOV 
Jedněmi z těch, kteří vzali včera ve vyhrazeném čase útokem havířovský supermarket v ulici Před Tratí, byli manželé Anička a Milan (68 a 70). „My se předtím báli chodit mezi tolik lidí. Teď je nás nakupujících seniorů méně. Potřebovali jsme už nutně chléb, který jsme si doma šetřili. Nějaké ty těstoviny jsme vzali, ovoce, zeleninu, pro kočku pytel steliva,“ řekl Aha! penzista Milan.

Brno: Odešel i bez novin
Nákup v supermarketu v brněnské části Lesná, kam měli podle nařízení vlády mezi 10. až 12. hodinou přístup jen senioři, se obešel bez komplikací. Personál ještě předtím dezinfikoval nákupní košíky. „Je to rozumné řešení,“ svěřil se jeden ze zákazníků. Nepochodil jen muž středního věku, který se dožadoval novin. Když byl upozorněn, že musí přijít později, s omluvou odešel.

Senioři, pozor! Změna času! Od 7.00 do 9.00
Jeden den bylo v platnosti usnesení vlády, že senioři nad 65 let mají na nákupy vyhrazený čas od 10.00 do 12.00. Včera večer se to změnilo. Nově je to od 7.00 do 9.00! A platí i pro hendikepované s průkazy ZTP.

Nouzový stav a extrémní tresty: Osm let za konzervu?
Zloději si nedají pokoj ani během nouzového stavu! Osm let vězení hrozí zloději alkoholu i ženě, která čmajzla konzervu a dvě oplatky. Na 10 let může jít do basy muž, který kradl v obchodě s rodinou a ochranku supermarketu pak povozil na kapotě svého auta! „S ohledem na vyhlášený nouzový stav v souvislosti s onemocněním Covid- 19 je tak odůvodněna obecná přitěžující okolnost, což podmiňuje použití vyšší trestní sazby,“ upozorňuje policista Jiří Matzner. Je tomu tak především u trestných činů krádeže, podvodu, zpronevěry, šíření poplašné zprávy či šíření nakažlivé lidské nemoci.

Krádež alkoholu – 8 let!
Holdovat alkoholu v karanténě se rozhodl recidivista (26) z Českých Budějovic. „Ukradl tři lahve alkoholu v hodnotě 1500 korun. Byl ale přistižen ochrankou a policejní hlídka poté zjistila, že byl již za podobný čin v posledních třech letech odsouzen. Hrozí mu 8 let vězení,“ řekl Matzner.

Oplatky a konzervy – 8 let!
Žena (37) v prodejně ve Frýdku-Místku pronesla přes pokladny dvě oplatky a dvě konzervy. „Zboží v hodnotě 70 korun ukryla pod oděv a prošla bez zaplacení. Za podobné jednání byla v minulosti již odsouzena a nyní jí hrozí 8 let vězení,“ popsala policistka Soňa Štětínská.

Kradla celá rodina – 10 let.
Policie obvinila i muže (24) z Kroměřížska, který se vydal krást s pěti rodinnými příslušníky do supermarketu v Holešově. Do tašky jedné členky gangu naskládali zboží za 1600 Kč. Ochranka je zadržela na parkovišti. „Když chtěli ujet, jeden z členů ochranky naskočil na auto a držel se za střešní nosníky. Šofér bez řidičáku se ho snažil setřepat prudkým brzděním a rozjížděním. Po půl kilometru zastavil, člen ochranky seskočil a řidič ujel,“ řekla policistka Simona Kyšnerová s tím, že muži hrozí 10 let vězení.

Záchranáři jsou dojati lidskou solidaritou: Díky, že jste s námi!
Denně se setkávají s nakaženými a lidmi v karanténě. Riskují své životy, aby zamezili šíření koronaviru. Zdravotníci i policisté jsou v tzv. první linii. Jihomoravané si to uvědomují a snaží se jim dobro oplácet. Několik desítek metrů dlouhý nápis: „Fandíme vám všem, kdo stojíte v první linii!“ zdobí budovu záchranářů v brněnských Bohunicích. Je společným dílem fotbalových a hokejových fanoušků. „Takové projevy solidarity nám dodávají sílu,“ uvádí mluvčí záchranky Michaela Bothová. Lidé přitom nezůstávají jen u slov. „Za poslední dny jsme od štědrých dárců dostali obědy, ovoce, kávu, čokolády, rajčátka, energetické nápoje nebo třeba i hračky pro děti našich zaměstnanců. Takovou solidaritu nepamatujeme,“ upřesňuje Bothová. „Vše se budeme snažit rozdělit mezi všechny naše základny. Děkujeme, že nás podporujete, děkujeme, že jste v tom s námi!“ vzkazují dojatí záchranáři.

Vaří policistům
A lidé na jižní Moravě nezapomínají ani na policisty na hranicích. Provozovatelé břeclavské restaurace Espresso začali od pondělí vozit zdarma obědy těm, kteří slouží na zdejším hraničním přechodu. „Nemají si tam kde koupit jídlo a nás to nezruinuje. Budeme jim ho vozit, pokud to bude potřeba,“ ujistila Jitka Kouřilová Fibingerová.

Začala cukrářka
Prvním, kdo si vzpomněl na policisty na hranici v Břeclavi, byla cukrářka Hana Cupalová, která jim přivezla zákusky. Policisté vůbec nemohli uvěřit, že si na ně takto někde vzpomněl. Nyní se s nabídkou pomoci ozývají i další lidé.

Covid - 19 aktuálně
694 NAKAŽENÝCH V ČESKU
Počet lidí nakažených onemocněním Covid-19 včera v Česku stoupl o 122 na 694 (do uzávěrky tohoto vydání). Nejvíce jich bylo v Praze (223), následují střední Čechy (87) a Moravskoslezský kraj (56). Nejméně pacientů je naopak v Libereckém kraji (6).

ŠESTÝ VE VÁŽNÉM STAVU
Celkem šest pacientů s koronavirem leží ve vážném stavu v českých nemocnicích. Ve středu večer přibyl muž (59) z Brna, který bojuje s nemocí Covid-19 ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Tam je připojen na plicní ventilaci. Nejhůře je na tom pacient z Prahy, za něhož dýchají přístroje.

ROUŠKY ODMÍTALI
Povinné nošení roušek na veřejnosti hned první den porušovali bezdomovci v Jihlavě. Ochranné pomůcky, které jim nabídli dobrovolníci, odmítali a odhazovali je na zem.

V HYUNDAI SE KONČÍ
Doma zůstanou od pondělí přes 3 tisíce zaměstnanců automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko- -Místecku. Vedení firmy se rozhodlo kvůli hrozbě koronaviru podnik dočasně zavřít. „Zastavujeme výrobu od 23. března, opětovné zahájení je naplánováno na 6. dubna,“ řekl mluvčí společnosti Pavel Barvík. Zaměstnanci by měli dostávat 70 % platu.

VYHROŽOVAL PRIMÁTOROVI
Protože se mu nelíbilo zavedení opatření proti šíření koronaviru, začal anonymně vyhrožovat pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (38, Piráti). Muže ale kriminalisté během krátké doby identifikovali a zadrželi. Hrozí mu až 4 roky vězení.

SLAVNOSTI SVOBODY NEBUDOU
V Plzni letos budou chybět Slavnosti svobody. Akce spojená se 75. výročím osvobození města americkou armádou měla probíhat prvních 6 květnových dnů. „Situace nedovoluje zajistit takové bezpečnostní podmínky pro naše hosty a občany, které by je od možnosti nákazy onemocněním Covid-19 uchránily,“ řekl primátor Martin Baxa. Nejspíše se uskuteční jen neveřejné pokládání květin u pomníků a památníků.

Pražská záchranka odváží infikovaného muže zpět do Nemocnice Na Bulovce.

Video se připravuje ...

Přečtěte si
mbmb
20. 3. 2020 • 11:26

Impotentní v politice to je jejich značka 100x měnit co odsouhlasili na dědině má obchod až v 7.30 otvírá tak dedouskove musí svižně proletět jak raketa do 9h To co je nutné stejně není v lékárnách a to domaci rozšiřování je na nic! Snad nás zachrání skřet Mynar vrata a jeho hysterka Alex

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.