Rádce Aha! Jak správně odstranit klíště! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Rádce Aha! Jak správně odstranit klíště!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Pixabay)

I když v současnosti je největší hrozbou koronavirus, neznamená to, že ostatní nákazy přestaly existovat. Encefalitida a lymská borelióza pořád hrozí.

Pozor na trávu a nízké keře

Klíšťata na své hostitele čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká veterinární lékařka Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

Proč se chránit?

Klíšťata nás ohrožují závažnými onemocněními, která mohou mít fatální následky a velmi vážný dopad na naše zdraví. Nejčastějšími jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana chybí.

Použijte repelent i očkování

Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte- li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě a po příchodu domů se pořádně zkontrolujte.

K ochraně zvířat můžete použít:

● žvýkací tabletu pro psy s trojměsíčním účinkem

● spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete a pronikají přímo do kůže

● voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě

● pozor, psí obojky nelze použít na kočky

Napadají i mazlíčky

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často osudové. Majitel by proto měl stejně jako sebe co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Jak správně odstraníme klíště?

Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při »dušení« klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nákazy. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako bychom kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.