Střelba v Ostravě má sedmou oběť! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Střelba v Ostravě má sedmou oběť!

Pozůstalí, příbuzní a známí přišli ve středu k pietnímu místu před FN Ostrava. Vrah Ctirad Vitásek (†42) je z nepochopitelných důvodů připravl o nejbližší.
Pozůstalí, příbuzní a známí přišli ve středu k pietnímu místu před FN Ostrava. Vrah Ctirad Vitásek (†42) je z nepochopitelných důvodů připravl o nejbližší. (Foto Blesk - David Malík)

Desítky členů měly týmy zdravotníků bojující o životy pacientů zraněných šíleným střelcem Ctiradem Vitáskem (+42) ve Fakultní nemocnici Ostrava. Jedním z nich byl lékař Marcel Mitták (48), specialista v oboru hrudní chirurgie. Podle všeho rukou masíroval srdce táty, který před útočníkem zachránil svým tělem dceru (13).

Chirurg měl v plánu jít do traumatologické ambulance ve třetím patře, zastavil ho telefonát kolegyně. „Byla rozrušená a říkala, že se tam střílí a ať tam vůbec nechodím,“ vzpomínal na osudné okamžiky. Místo toho zamířil na urgentní příjem, kam mezitím převáželi zraněné. Podle iDnes.cz právě i člena vězeňské služby a tátu malé slečny Petra L. (†49). Sám lékař odmítl identitu pacientů komentovat.

Aha!: Co jste tam viděl?
„Byla tam žena s průstřelem hlavy a mladý muž se střelným zraněním těsně pod srdcem. Na toho jsem se soustředil já. Bylo nás tam asi třicet ošetřujících.“

Aha!: Jak jste postupovali?
„Kolegové dělali masáž srdce, a i když ji dělali správně, nedařila se. Navíc bylo jasné, že musíme zastavit krvácení.“

Aha!: Co následovalo?
„Když je v břišní dutině masivní zranění, nelze pacienta otevřít na břiše. Tak jsem rozřízl hrudník na zádech mezi žebry, což se medici učí, ale v životě bych neřekl, že to budu někdy potřebovat. Hned jsem zasvorkoval aortu. Zároveň jsme podávali transfuze do kostí a masíroval jsem srdce.“Aha!: Rukou v hrudníku?
„Ano. Tím, že byl hrudník otevřený, mohl jsem provádět přímou srdeční masáž. Držel jsem srdce v ruce a masíroval ho. A ono naskočilo. Cítil jsem, že se jeho objem zvětšil a že pracuje dobře.“

Aha!: Věřil jste, že se podaří muže zachránit?
„Určitě. Vždyť to byl zdravý mladý člověk a ten má větší šanci, než starší a nemocný pacient.“ Aha!: Ale běžel čas... „Strašně rychle. Člověk chvíli vydrží bez funkčních jater, střev, ledvin... Ale je nutné zachránit hlavně srdce a mozek, který je do šesti minut bez kyslíku nenávratně poškozen.“

Aha!: Ale to vy v tu chvíli nevíte...
„Sledujeme reakci zornic, když reagují na světlo, víme, že je to známka úspěchu, přestože třeba srdce vynechává. Vždycky má cenu bojovat. Já měl celou dobu ruku na srdci pacienta i během převozu chodbou na sál, kde byl další tým dvaceti lidí.“

Aha!: Co se dělo na sále?
„Tam jsme otevřeli hrudník a viděli tu hrůzu! Zranění bylo tak rozsáhlé, že již nešlo rekonstruovat anatomicky složitou oblast. Kdyby ho střelil o patnáct centimetrů níže, bylo by to asi jiné.“Aha!: Co bylo dál?
„Zkusili jsme všechno, ale srdce postupně sláblo. Cítil jsem, že přestává bít a vše se pouze zhoršovalo. Srdce pak už netlouklo a prakticky jsem ho jen mačkal. I tak jsme ještě několik minut bojovali, bohužel v 8:55 jsme konstatovali smrt.“

Aha!: Boj byl prohraný...
„Doufali jsme, že ho zachráníme. Vždyť máme spoustu velkých vítězství. Ale i smrt patří k naší profesi. Když je to však něco takového, jako násilná smrt, jen tak to nejde přejít.“

Aha!: Mnoho lidí vás označuje za hrdinu. Pomáhal jste ve chvíli, kdy mohl být vrah stále v nemocnici.
„Nejsem hrdina. Jen tady zastupuji velký tým lidí, který bojoval společně. Je mi ctí, že jsem mohl být jeho součástí.“

Aha!: Sebralo vás to?
„Jsou to silné momenty. Pacienti po nás po právu chtějí, abychom vždy podali nejlepší výkon. My tam nemůžeme plakat. Ale přiznávám, že už jsem viděl jiné zdravotníky brečet mimo operační sál. To už je pláč zoufalé bezmoci, když se pacienta nepodaří zachránit.“

Jeden zraněný opustil špitál, druhý zůstává
Dva dny po masakru v čekárně traumatologického oddělení ostravské nemocnice byl do domácího ošetřování propuštěn jeden ze zraněných mužů. Další je momentálně podle vyjádření vedení nemocnice ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Další vývoj v jeho případě však zatím nelze podle mluvčí ostravské nemocnice Petry Petlachové odhadnout, stejně tak termín propuštění.

Sbírka na pomoc pozůstalým a zraněným
Pozůstalým po obětech přispěje po sto tisících město Ostrava a Moravskoslezský kraj, společně s darem od vlády by mohli dostat minimálně 300 000 korun. V případě zraněných má být částka poloviční. Krajský úřad také zveřejnil číslo transparentního účtu, na který mohou přispívat až do konce března lidé z celé země. Číslo je: 73030761/0710. Podporu chystá i fotbalový klub Baník Ostrava, z výtěžku prodeje vstupenek na sobotní zápas se Spartou věnuje 150 tisíc, další peníze chtějí mezi sebou vybrat hráči.

Vrah Vitásek vybíral pokuty
Cestující v ostravských tramvajích a trolejbusech ukazovali jízdenky a platili pokuty budoucímu vrahovi. Ctirad Vitásek (†42) před dvanácti lety totiž působil jako revizor. „Pracoval u nás v roce 2007, když mu vypršela smlouva, skončil,“ potvrdila mluvčí ostravského dopravního podniku Karolína Rycková. Proč po roce skončil, neuvedla. Vitásek měl smlouvu na jeden rok. Pak už mu ji zaměstnavatel neprodloužil. Poté, co se z něj v úterý v ostravské nemocnici stal vrah šesti lidí, odjel za mámou do Jilešovic u Háje ve Slezsku. Té se přiznal a řekl, že se jede zabít. Sotva za sebou zavřel dveře, matka za ním nasměrovala policii k Děhylovu na Opavsku. Když ho tam policejní vrtulník objevil, postřelil se. Půl hodiny se ho snažili záchranáři oživit, ale marně.

Návrat pacientů do čekárny hrůzy
Ambulance traumatologie ostravské nemocnice už opět funguje, včera ráno přišli do čekárny hrůzy opět pacienti. „Je to hodně divný pocit, člověk jde do nemocnice s tím, že mu tady pomohou, a stane se tohle. Ti lidé se nemohli ani bránit, nic netušili a ten vrah je popravil. Díky bohu, že jsme objednáni až na dnešek. Ani nechci pomyslet, kdyby to bylo na úterý, kdy se to stalo,“ řekl Lubomír Ungrman (50) z Jesenicka, který přijel s přítelkyní a dodal: „Byli jsme v této čekárně před dvěma týdny a dnes jsme na kontrolu vyjížděli z Jeseníka naslepo, protože jsme nevěděli, zda vůbec bude na traumatologii otevřeno.”

Dva útoky s pistolí v jeden den
Šest pacientů zabil a tři zranil šílený střelec Ctirad Vitásek (†42) v čekárně traumatologické ambulance ostravské nemocnice v úterý po sedmé ráno. Necelých sedm hodin nato útočil s pistolí v ruce další muž ve 20 kilometrů vzdáleném Havířově. „Ve dvě hodiny odpoledne volal na dispečink městské policie zahrádkář, že jej za místním Teskem ohrožuje zfetovaný muž s pistolí. Mířil na něj, a dokonce i vystřelil,“ popsal včera ředitel tamní městské policie Bohuslav Muras. Na místo mířily hlídky strážníků i státní policie. „U muže (21) objevili střelnou zbraň – plynovou pistoli,“ doplnil Muras. Útočníka si převzala státní policie, která případ stále prošetřuje.

Sedm popravených pacientů

Petr Š. (†39)
Manžel a táta syna (9) pracoval od roku 2010 jako strážný-řidič oddělení vězeňské stráže Vazební věznice Ostrava.

Petr L. (†49)
Zanechal po sobě manželku a dcery (28 a 13). Právě s nejmladší byl v době útoku na kontrole. Život jí zachránil svým tělem. Vypálená střela ho vážně zranila, zemřel na operačním sále. Pracoval ve věznici Ostrava-Heřmanice jako strážný oddělení vězeňské stráže.

Bývalý dozorce
V minulosti působil jako člen justiční stráže, od Vězeňské služby ČR odešel před deseti lety.

Bývalá laborantka nemocnice
Obětí je i bývalá laborantka Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava, kde pracovala 40 let. Chtěla si nechat ošetřit poraněnou ruku. „Byla to důsledná a vždy pečlivá laborantka,“ řekla její bývalá kolegyně.

Žena na vozíku
Vrah střelil do hlavy i mladou ženu, která seděla na vozíku! „Ten člověk přišel, a co si pamatuju, že tam seděla paní na vozíku, poměrně mladá, a prostřelil jí hlavu,“ popsala svědkyně TV Prima. To, že Ctirad Vitásek střelil i do ženy na vozíku, Aha! potvrdil i chirurg Marcel Mitták.

Mladý muž
Šestou obětí má být mladý muž, kterého oplakávají příbuzní a kamarádi na sociálních sítích.

Žena zasažená do hlavy
Dva dny bojovala o život žena, kterou útočník střelil do hlavy. Byla v kritickém stavu, ve středu se její stav ještě zhoršil. Zemřela včera odpoledne.

Mluvčí FN Ostrava Petra Petlachová:

Video se připravuje ...Přečtěte si
fido2
13. 12. 2019 • 14:33

Někteří zloději- právníci by si zastřelit zasloužili, ale slušný člověk to bohužel udělat nemůže.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.