Vrah z Ostravy jel po zabíjení za mámou: ZASTŘELIL JSEM ŠEST LIDÍ! Jdu se zabít... VŠE O MASAKRU!
Masakr v ostravské fakultní nemocnici. Ozbrojený Ctirad Vitásek (†42) včera ráno v čekárně traumatologie zastřelil šest lidí, tři zranil. Obětem nedal šanci. Později, dřív než ho policie zadržela, spáchal sebevraždu.
Střelba zazněla po čtvrt na osm před ambulancí traumatologie, kde čekali pacienti na ošetření. Mlčenlivý útočník z Jilešovic na Opavsku oběti doslova popravoval. Ti, co přežili, se shodují, že obětem mířil na hlavy a krky. Podle některých zahájil krvavou řež hned, podle jiných údajně projevil soucit s dětmi, které předtím, než začal střílet, z čekárny vyhodil.
Mrtví bachaři
Když zásobník do přítomných vystřílel, zasunul do zbraně další. Když palba ustala, kdo mohl, dal se na útěk. „Pak přišli další lidé, kteří ho vyrušili, a následně začali utíkat. K nim se přidali další,“ popsala České televizi očitá svědkyně tragédie. Mezi oběťmi byli dva příslušníci Vězeňské služby. „Naši kolegové tam byli v době svého osobního volna,“ uvedla její mluvčí Petra Kučerová.
Jel se rozloučit
První policejní hlídka byla na místě asi za tři minuty. Pachatele už ale nezastihla. Ujel v Renaultu Laguna. Mířil za svou mámou do nedalekých Jilešovic na Opavsku, aby se s ní rozloučil. Matce přiznal, co strašného spáchal, řekl jí, že se zabije, a odjel. Žena to ohlásila úřadům.
Dva výstřely
Policejní vrtulník pak ujíždějícího vraha dostihl v Děhylově pouhých pět kilometrů od místa, kde strašný zločin spáchal. Když se nad ním stroj objevil, střelil se do hlavy. „Zaslechl jsem dva výstřely, ale nepřikládal jsem tomu velký význam,“ uvedl Patrik Lindovský majitel nedaleké drůbežárny. Pak už se na místo začaly sjíždět policejní vozy a záchranka. Ještě asi půl hodiny muže záchranáři oživovali, zranění ale nakonec podlehl.
Proč vraždil?
Motiv činu policie zjišťuje. Podle některých informací Ctirad trpěl rakovinou. Údajně se léčil na hematoonkologii Fakultní nemocnice v Ostravě a stěžoval si na nedostatečnou léčbu.
Chtěl velký masakr
Pacienti a zaměstnanci nemocnice chvíli před krveprolitím netušili, že jsou účastníky jakési »ruské rulety«. Ctirad Vitásek byl zřejmě rozhodnutý sprovodit ze světa co nejvíce lidí. Podle serveru tn.cz procházel chodbami špitálu a nahlížel do různých oddělení. „Oči měl zarudlé a pod nimi výrazné kruhy,“ popsala svědkyně, která ho potkala. Nejprve prý navštívil kardiologii, čekárna ale byla prázdná. Pak se zastavil na oddělení gastroenterologie. Seděl tam jen jeden pacient. To mu zachránilo život. Vrah odešel. Až před osudnou traumatologickou ambulancí čekalo už třicet lidí.
Bilance běsnění
Útočník postřelil devět lidí, pět z nich zemřelo hned, šestý s prostřeleným hrudníkem na operačním sále. Jedna žena je po průstřelu hlavy, po operaci v kritickém stavu na oddělení ARO. Další oběť, kterou lékaři rovněž operovali, je podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta mimo ohrožení života. Devátého zasaženého kulka jen škrábla na krku. Oběťmi byli pacienti, a to čtyři muži a dvě ženy.
Muž dvou tváří
Dnes je dříve nenápadný stavební technik Ctirad Vitásek vrahem šesti lidí. Lidé, kteří ho znali, to ale nemohou pochopit. Podle nich byl sportovec, lyžař, sympaťák, normální chlap. „Byl pořád pozitivně naladěný. Byl jediný, kdo holkám v kanceláři nosil kytky, řekl o něm jeden ze spolupracovníků pro iDnes.cz. Podle kolegů měl přítelkyni a nikdo nepozoroval, že by mohl být nějak labilní. Ctirad byl ale mužem dvou tváří. V rejstříku trestů měl tři záznamy za drobné násilné a majetkové prohřešky. Zbraň ráže devět milimetrů, s níž vraždil, držel nelegálně. Zacházet s ní ale rozhodně uměl. S kolegy chodil občas na střelnici.
300 tisíc pro pozůstalé
„S panem ministrem vnitra, panem hejtmanem a panem primátorem jsme se dohodli, že přispějeme pozůstalým částkou 300 000 korun,“ řekl premiér Andrej Babiš. Částku na pomoc pozůstalým musí schválit vláda, Moravskoslezský kraj i město.
Měl pifku na zdravotnictví, tak střílel v nemocnici
Psycholog Štrobl: Jediná záchrana? Útěk! …ale tady oběti byly bez šance
Jednal jako stroj. Automaticky a chladnokrevně. Ctirad Vitásek včera ráno ve fakultní ostravské nemocnici z bezprostřední blízkosti postřílel šest lidí a tři další zranil. A podle psychologa a terapeuta Daniela Štrobla (45) měly jeho oběti minimální šanci na přežití…
Vitáskovo řádění lze bez okolků označit za masovou vraždu. Byť se teprve zjišťuje, co přesně střelce z Ostravy k takovému hrůznému činu přimělo, některé rysy mají masoví vrazi společné. Cítil se sám „Osamělost. Často jsou tito lidé bez partnerů, mají pocit, klidně i neoprávněný, že je okolí nebere. Aniž by za to kdokoliv mohl, ten člověk může být sociálně nezdatný. Neumí se zařadit a vnitřně se cítí sám. Nasvědčuje tomu i fakt, že u tohoto konkrétního pachatele kolegové z práce uvedli, že se cítil nemocný a odmítnutý zdravotnictvím,“ řekl Aha! psycholog Štrobl. Bez emocí A když své pocity přetaví v činy, pak se prý mysl masových vrahů přepíná do určitého módu.
„Jsou odděleni od svých emocí a navenek působí chladnokrevně, jakoby nezúčastněně,“ dodává Štrobl. To by také vysvětlovalo, proč Vitásek obětem mířil na hlavu i krk a spoušť tiskl zcela bez milosti. Proto se soucitem nemohly počítat ani ženy – ty ostatně Vitásek zabil hned dvě a jednu zranil. Házet židle? Co v takových situacích dělat? „Jediná věc je utíkat, a pokud nemůžu a je to poslední varianta, tak použít cokoliv pro svoji obranu. Nechci být generálem po bitvě, protože si myslím, že ti lidé žádnou šanci neměli. Ale kdyby měli více času, tak mohlo pomoci, kdyby začali na toho útočníka házet židle, věci, začali do něho strkat,“ uzavírá expert.
Policejní šéf moravskoslezského kraje Tomáš Kužel o střelci: Děti ušetřil, ale... Dospělé zabil za pár sekund
V takových chvílích by i nevěřící měl děkovat Bohu – mezi oběťmi řádění dvaačtyřicetiletého střelce Ctirada Vitáska v ostravské fakultní nemocnici totiž naštěstí nebyly žádné děti. I tak ale vyhaslo šest lidských životů. Jaká mašinérie se po střelbě rozjela a jak pachateli nezbývalo, než si sám vzít život, to novinářům přímo na místě přiblížil šéf moravskoslezské policie Tomáš Kužel (54).
O tom, co se přesně stalo
„Muž přišel na oddělení traumatologie na třetím patře a zahájil střelbu. Ještě nevíme, zda to byla jeho zbraň, ale můžeme předpokládat, že to byla nelegálně držená zbraň. Použil ji proti osobám, které byly v čekárně. Střílel na ně zblízka, a proto ty účinky jsou takto fatální.“
O délce střelby
„Zatím je to předmětem vyšetřování, ale trvalo to pár sekund.“
O obětech a zraněných
„Na místě zůstalo šest obětí a tři zranění, z toho dva těžce a jeden lehce. Těžce zranění byli oba postřeleni, lehce zraněného kulka škrábla na krku. Jedná se však pouze o dospělé, zraněny nebyly žádné děti.“
O identifikaci obětí
„Pokračuje identifikace. Dáváme dohromady jejich osobní věci a snažíme se je identifikovat.“
O tom, co se na místě dělo po střelbě
„V 7:19 až 7:20 (v úterý ráno, pozn. red.) jsme dostávali první informace na linku 158 a zhruba za 3 minuty byly vyslány hlídky v rámci celé Ostravy. Ty nejbližší tady (ve Fakultní nemocnici, pozn. red.) byly za 3 minuty. Identifikovali jsme pracoviště, kde k útoku došlo, ale pachatel už se na místě nenacházel. Byl tam jenom zdravotní personál, který dával první pomoc, a rozjelo se pátrání.“
O tom, jak přišli na totožnost vraha
„Vytěžili jsme kamerové záznamy z nemocnice, podle databáze obyvatel jsme vytipovali možného podezřelého. Mezitím probíhalo hodně hovorů na sto padesát osmičku, že tam někdo viděl muže se zbraní, jinde že viděl více mužů se zbraněmi... Všechno to ale byly liché informace. Po několika upřesněních jsme i ve spolupráci s rodinou vytipovali podezřelého, který byl na pohybu se svým osobním automobilem.“
O tom, že se vrah před sebevraždou jel rozloučit s matkou
„Máme informaci, že komunikoval s rodinou, ale takto konkrétní už nemohu být.
O tom, jak a kde na vraha natrefili
„Zvedl jsem do vzduchu dva vrtulníky s příslušníky zásahové a pořádkové jednotky. Po určitém čase jsme (na Opavsku – pozn. red.) lokalizovali vozidlo... Ten prostor byl už tak zahuštěn policisty, že v podstatě bylo otázkou jednotek minut, kdy na něj narazíme. Narazil na něj vrtulník a než k němu přijela pozemní hlídka, tak se postřelil. Na následky zranění zemřel.“
O tom, zda umírající vrah mohl ohrozit zasahující policisty
„Možnost tam samozřejmě byla, protože nebyl v bezvědomí, komunikoval, zbraň měl u sebe. Takže šlo předpokládat, že je pořád nebezpečný, a nebezpečný pachatel to samozřejmě byl.“
O tom, co na vraha »práskly« databáze
„Z databází zjistíte, zda je držitelem legální zbraně, nebo ne. Tento člověk nebyl držitelem legální zbraně. Dále zjistíte – pokud nějakou má – jeho trestní minulost. Tento člověk měl tři záznamy násilné (jednalo se prý o drobnou potyčku – pozn. red.), nebo drobné majetkové trestné činnosti.“
O vražedné zbrani
„Zbraň legálně drženou podle policejních databází neměl. Jednalo se o devítimilimetrovou českou zbraň.“
O muži, jehož policie nejdříve jako možného pachatele označila
„Prvotní informace byly velmi zmatené. Když jsme potom dostali informaci, že bychom mohli mít podezřelého, který je na pohybu kolem nemocnice, provedla pořádková jednotka zákrok. Nicméně ten muž byl pouze podobný popisu, který jsme dostali... Nic příjemného to asi nebylo, ale všichni přítomní na místě museli strpět určité úkony od policie. Uzavřeli jsme celou nemocnici a perlustrovali všechny osoby.“
O tom, co ještě půjde zjistit
„My si musíme udělat pořádek v tom, co se tady stalo. Musíme naprosto dokonale zaznamenat sousled těch událostí, provést ohledání místa činu – nejen ve fakultní nemocnici, ale i tam, kde spáchal sebevraždu. Vyšetřování povedeme i směrem k motivu, ptát se svědků, příbuzných, kamarádů... Musíme také vyloučit, že se jednalo o nějaký náboženský či politický podtext.“
O lidech, které policie vyváděla z nemocnice
„Když k takové události dojde, tak v tu chvíli policie nesmí rozlišovat mezi podezřelým a svědkem – v tu chvíli nemáte informace. Došlo tedy k uzavření nemocnice a v podstatě k selekci lidí, kteří v tu chvíli byli nebo mohli být na místě činu. Lidé, kteří vyloženě neodpovídali popisu, byli buď propuštěni, nebo dál ošetřováni na odděleních, která byla už »vyčištěna« zásahovou jednotkou, takže už tam nehrozilo žádné riziko.“
Zpěvák David Stypka (40): S tím chlapem jsem si dopisoval!
Se zabijákem z Ostravy si dva týdny před včerejším útokem dopisoval zpěvák skupiny Bandjeez David Stypka (40). Prozradil to na sociálních sítích.
„Vyhledal si mě poté, co bulvár zveřejnil, že procházím chemoterapií. Pak mi napsal, že má stejnou nemoc,“ uvedl Stypka. Na svém facebookovém profilu dodal, že si ale incident nedává za vinu. „Takový ten pocit, kdy si čtrnáct dní píšete na messengeru s člověkem, co se s vámi nějak ztotožňuje, a on pak zastřelí mnoho lidí a nakonec sebe. Ten muž byl evidentně labilní, ale že až takhle, to jsem bohužel nepoznal,“ napsal Stypka.
Zdravotní sestra Veronika: Lidé hledali v ordinaci úkryt!
Na minuty hrůzy do smrti nezapomene zdavotní sestra ostravské fakultní nemocnice Veronika. Spolu s paní doktorkou ze zubního oddělení dost možná zachránily životy několika pacientům, kteří v panice před běsnícím vrahem utíkali do nejbližšího úkrytu.
„Byly jsme s paní doktorkou v ordinaci, začínaly jsme pracovat. Najednou jsme uslyšely rachot na chodbě. Vzápětí jsme narazily na lidi, kteří se řítili po schodech z traumatologie, která je o dvě patra výše. My tam přitom máme laboratoř,“ pověděla sestřička Aha!. Sestra s lékařkou rychle otevřely dveře oddělení. Vyděšení lidé, mnozí s dětmi, do nich vpadli. Lékařka hned za nimi oddělení zamkla. „Klepali se všichni strachy. S paní doktorkou jsem se jich ujaly, daly jim vodu a přichýlily jsme je u nás,“ řekla sestřička. V ordinaci na ortodoncii lidé zůstali, než přijela policie.
Česko uctí oběti masakru: Zhasne věž a rozezní se sirény!
Uctít památku obětí střelby v ostravské nemocnici se rozhodli nejen v moravskoslezské metropoli, ale po celé České republice.
*Včera zůstaly ve tmě dominanty Ostravy radniční věž, most Miloše Sýkory a Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovic.
*Dnes je od 16:00 v plánu mše v kapli Fakultní nemocnice Ostrava.
*V úterý 17. prosince se po celé zemi rozezní v poledne na 2 minuty a 20 vteřin sirény na památku obětí včerejší střelby.
*O případné další pietě bude vláda rozhodovat 16. prosince na schůzi.
* Pomoc chystá i fotbalový Baník, který doma o víkendu přivítá Spartu. „Před zápasem určitě proběhne minuta ticha. Zvažujme i různé varianty pomoci rodinám pozůstalých. Třeba formou výtěžku ze vstupného na tento zápas,“ řekl Aha! mluvčí klubu Marek Lorenc. Částku nespecifikoval, dle našich propočtů by ale mohla být v závislosti na počtu diváků i několik set tisíc korun.