Cestování pro starší a pokročilé. Odborníci radí seniorům: Jak co nejlevněji vyrazit za zážitky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. dubna 2024

Svátek slaví Anastázie, zítra Irena

Cestování pro starší a pokročilé. Odborníci radí seniorům: Jak co nejlevněji vyrazit za zážitky

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Profimedia)

Stojí to za to! To vzkazují všem vrstevníkům, kteří si třeba netroufají vytáhnout paty z domova, cestovatelé se sedmi či dokonce osmi křížky na krku. A že to něco stojí? Kdo dokáže využívat slev, z nichž některé cílí právě jen na seniory, ten na cestu dokáže ušetřit. Co tedy radí cestovatelé-senioři i odborníci, aby poznání cizích končin vyšlo co nejlevněji?

Cestovatelské desatero: Kde a jak se dá ušetřit

Lety mimo sezonu i bydlení u »přátel«

1. Nakupujte last minute, tedy takzvaně na poslední chvíli. Zájezdy jsou až o 30 procent levnější, nevýhodou je už dosti omezená nabídka.
2. Senioři, kteří preferují nákup v předstihu, mohou získat slevu na zájezdy na příští sezonu, tzv. first minute, kdy je ještě skvělý výběr.
3. Některé cestovky se vyloženě specializují na klientelu 55+ a mají už pro ně výhodně nastavené ceny, často dotované od vlád cílových zemí.
4. Exotické zájezdy se vyplatí kupovat u německých kanceláří, jsou často výrazně levnější. Je dobré si pohlídat chvíli, kdy tamní cestovky nahrávají na internet nabídky (okolo 10.30 hod.). Nepohodlné ale je, že se musí cestovat na zahraniční letiště. Ovšem Drážďany či Berlín nejsou tak daleko a jsou dostupné i vlakem.
5. Cesty mimo červenec a srpen, které navíc vyhovují seniorům mírnějším počasím a větším klidem v letoviscích, jsou výrazně levnější.
6. Individuálním cestovatelům se vyplatí letět se stejnými aeroliniemi, sbírají tak slevy i různé další benefity za nalétané míle.
7. Odvážní cestovatelé mohou využít ubytování zdarma »na gauči« u přátelských lidí zaregistrovaných v systému Couchsurfing.com v desítkách zemí světa.
8. Na letenky se vyplatí si »počíhat«, podle různých průzkumů jsou nejlevnější asi tři měsíce před odletem. U nízkonákladových společností platí: čím dřív, tím méně. Nejdražší bývají lety v pátek a v neděli.
9. Výlety se někde vyplatí kupovat již při pořizování zájezdu, jinde ale na místě od delegátů cestovky nebo přímo od místních firem – je dobré si to předem zjistit.
10. Mnohé památky v zahraničí mají snížené vstupné pro seniory, třeba v Londýně na Tower Bridge platí jako studenti o čtvrtinu méně. Nestyďte se proto na ně zeptat.

Karta, nebo hotovost?

*Platby kartou bývají výhodnější než platba hotovými penězi, kdy při směně musíte připočítat poplatek.

*Preferujete-li hotovost, pozor na kapsáře. Hotové peníze si rozdělte na menší části a umístěte odděleně. Peníze spíš mějte ukryté blízko těla, do tašky se zloději dostanou snáz.

*Kartu a peníze nemějte pohromadě, v případě krádeže hotovosti vám zbude karta jako záloha.

*V blízkosti karty nesmíte mít napsaný PIN a při placení v restauraci či v obchodě ji nespusťte z očí.

*Pozor na bankomaty s nabídkou převedení platby či výběru peněz kartou na korunu, to transakci prodraží. „Pokud se na platebním terminálu či v bankomatu zobrazí tato nabídka, je zpravidla výhodnější odmítnout a pokračovat bez směny, tj. platit v místní měně,“ varovalo ministerstvo financí.

Paní Dana (73): Začínala na Kanárech!

Až do svých 56 let nevytáhla z rodné země paty. Zlom ale nastal, když jí dcera Vladimíra koupila zájezd na kanárský ostrov Tenerife. Od té doby navštívila Dana Mazurková (73) už 120 destinací.

„Tím zájezdem vše začalo. Najednou jsem chtěla poznat, jak to ve světě chodí, a dala jsem se na cestování. Když jsem se dostala do penzijního věku, spočítala jsem si, že bych to jen z penze neutáhla. Pracuji proto dodnes,“ vysvětlila usměvavá seniorka z Uherského Hradiště. Mazurková si otevřela malou cestovní agenturu, což její touhu ještě posílilo. „Častokrát se ke mně dostanou zájezdy tzv. last minute nebo super last minute. Když vidím ty ceny, mnohdy neodolám a letím už na druhý den,“ přiznala se smíchem.

Dům Mercuryho

Za 17 let navštívila letecky 120 destinací, má procestovanou Evropu, Asii, Afriku a částečně i Ameriku. „Tam jsem navštívila Kubu, Mexiko, Dominikánskou republiku, Jamajku a Venezuelu,“ upřesnila cestovatelka. Oblíbila si hlavně Mallorcu a ráda by se také vrátila na Jamajku. „Naposled jsem byla na Zanzibaru, kde jsem navštívila například rodný dům zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Fascinovala mě tam ale hlavně procházka po dně oceánu. Odliv je tam totiž několik kilometrů dlouhý,“ vysvětlila.

Umí jen rusky

Mazurková přitom přiznává, že není žádný jazykový expert. „V mém věku už nemá smysl se učit anglicky. Umím jen rusky, přesto se všude nějak domluvím. Posunky jsou nejuniverzálnější jazyk,“ směje se. Kolik ji už zahraniční cesty stály, raději ani nepočítá. „Peníze si do hrobu nikdo nevezme, tak si aspoň trochu užiju a poznám svět. Určitě to všem doporučuju, člověk pozná blahobyt i chudobu ve světě, a navíc se pak vždy rád vrací domů,“ dodala.

Paní Kamila (83): Je neslyšící, slabozraká ,ale cestuje ostošest

Jako by jí cestování ubíralo roky! Kamila Bořutová (83) ze Zlína se vydává za dobrodružstvím ostošest. A to i přesto, že je neslyšící, domlouvá se znakovou řečí, a je i slabozraká. „Nesmíte se bát,“ radí ostatním.

Každý rok létá do USA. Konkrétně do Washingtonu, kde žije její syn (46). „Je to dálka, ale zatím to zvládám. Hendikepovaní se opravdu nemusí bát. Při koupi letenky je nabídnuta asistenční služba, která se postará o to, abychom nastoupili do správného letadla. Bezvadně se starají letušky a stewardi,“ překládá ze znakové řeči její dcera Simona Šopíková. Letenky si paní Kamila kupuje s několikaměsíčním velkým předstihem. „Nepočítám s tím, že do té doby umřu,“ směje se. Prý sleduje, kdy je cena nejlepší, a pak letenku, na kterou si z důchodu našetří, koupí.

Co seniorům radí především? Aby nezapomínali na dobré pojištění. „Musím to zaklepat. Zkolabovala jsem jen jednou, a zrovna v zámoří. Strávila jsem den a noc v parádní nemocnici, ale podržte se. Přišlo to na 460 tisíc! Pojištění jsem naštěstí měla do šesti milionů,“ konstatovala.

Buďte pozitivní

Absolventka uměleckoprůmyslové školy, která byla litografičkou v tiskárně, je slabozraká kvůli tomu, že ji před několika lety postihla makulární degenerace oční sítnice. Od roku 1989 ale cestuje stále a má projetou celou Evropu. „Cestuji moc ráda, a to i díky synovi. Loni jsem s ním projela Nové Mexiko. Bylo to úžasné,“ vzpomíná. Nyní si s manželem užívají putování po naší vlasti. „Máme rádi hrady a zámky. Chystáme se na Slovensko,“ dodala. A co radí těm, kteří si ve stáří už tolik netroufají? Pozitivně myslet a i přes neduhy se hýbat a mít koníčka. „Doma i v cizině využívejte důchodcovských slev a veďte jako já společenský život. Chodím cvičit, maluji a studuji bibli a to mě nabíjí,“ doplnila.

Pan Jiří (68): Na stáří být nomádem? Paráda!

„Mám dobrou zprávu pro všechny, kteří se bojí odchodu do důchodu. Je to čas přímo ideální, nikdy jsem neměl zdaleka tolik prostoru pro své koníčky, mezi něž samozřejmě patří cestování,“ tvrdí Zlíňan Jiří Strnad (68) I s manželkou Vlastou (63) nám to potvrdil přímo z kanadských Skalistých hor.

„Vydali jsme se sem za rodinou, nejde o levnou záležitost, ale zážitky jsou úžasné, dlouhou cestu jsme zvládli a teď je to opravdu paráda. Každému radím – myslete během aktivní pracovní kariéry na zadní kolečka, nerozhazujte a udělejte si finanční rezervu. Z důchodu se dá ve dvou pohodlně vyžít, zbude pak i na cestování,“ radí celoživotní sportovec. Sám řadu let před penzí pracoval jako vedoucí odboru na zlínském úřadu práce, a ví tedy, o čem mluví.

Od Číny po Kanadu

„Rozhodně se nenudíme,“ doplňuje manžela paní Vlasta, která před nedávno rovněž odešla na zasloužený odpočinek. „Několikrát týdně jsme na tenise, to nás oba baví, teď v důchodu si najdeme více než předtím čas na cestování. Milujeme například Jeseníky, odkud pochází manžel, na Slovensko si ve druhé polovině léta vyrazíme do termálů nebo do hor, nejlepší je obojí spojit,“ říká Vlasta, jíž by štíhlou postavu a radost z pohybu mohly závidět ženy mnohem mladší. „Vlasta byla loni v Číně, letos Kanada, uvidíme co dál, rozhodně nekončíme,“ dodává Jiří s tím, že na penzi nesmí být člověk nikdy líný a žít naplno.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.