Praktické rady pro seniory: Jak si ulehčit cestování!

Lidé ve vyšším věku už netráví svůj volný čas pouze návštěvou svých vnoučat, ale stále častěji vyráží na cesty. Láká je nejenom tuzemsko, ale i exotické krajiny. Cestování však pro stárnoucí organismus představuje určitá rizika, a proto je důležité se na cestu pořádně připravit.
Důchodci se cestování nebojí
Díky lepší zdravotní kondici začali starší lidé více cestovat, a to i do oblastí, o jakých se jim dříve ani nesnilo. Mezi oblíbené destinace českých seniorů patří například Řecko, Turecko, Egypt či Tunisko, ale roste zájem také o exotické země, jako jsou Kapverdy, Keňa, Senegal, Spojené arabské emiráty, Thajsko nebo Zanzibar. Mezi seniory jsou v posledních letech oblíbené i plavby na zaoceánských parnících.
V roce 2017 tak senioři tvořili celou pětinu zákazníků českých cestovních kanceláří. Právě organizované zájezdy patří mezi nejvyhledávanější formy dovolené. Pomalu narůstá zájem i o cestování se seniorskými kluby, které jsou ale více běžné v zahraničí. Cestování do zahraničí, ať už organizované, či na vlastní pěst, však představuje určitá rizika. Je tak nezbytná řádná příprava na cestu.
Základní praktické rady
• Prvním krokem před cestou by měla být konzultace zdravotního stavu s praktickým lékařem nebo se specialistou na cestovní medicínu.
• Podle serveru Cestovní nemoci.cz je třeba absolvovat doporučená očkování a nespoléhat se pouze na ta povinná.
• Lidé trpícími chronickými nemocemi by si před cestou měli udělat malou inventuru užívaných léků a vzít si jich dostatečné množství s sebou, ideálně do palubního zavazadla.
• Důležité je zapsat si názvy léků i účinných látek, protože v zahraničí se mohou obchodní názvy léků lišit.
• Pro léky v tekuté formě, například inzulin nebo injekce na ředění krve, je nutné mít speciální potvrzení v angličtině.
• V zahraničí se obecně doporučuje jíst pouze dostatečně tepelně upravené jídlo a pít balenou vodu.
• Nepsanou povinností je uzavření cestovního pojištění pro případ úrazu, akutní nemoci nebo zhoršení chronického onemocnění.
Vyšší věk může být výhodou
Starší ročníky mohou ze svého věku i trochu těžit. Některé cestovní kanceláře připravují speciální zájezdy, které poskytují různé výhody, například výlety zdarma, nebudou muset hradit plážový servis, budou se moci zúčastnit zábavných programů a o aktivní odpočinek se jim postarají animátoři a erudovaní delegáti. „Nespornou výhodou pro seniory je také dostupnost lékařské pomoci přímo v hotelu,“ připomíná Petr Kostka, mluvčí Exim Tours
Podle posledních statistik Eurostatu, které ale pracují s několik let starými daty, celkem 24 % procestovaných nocí všech Češek a Čechů tvořily noclehy osob starších 65 let. Zařadili jsme se tak na třetí místo žebříčku EU těsně za Francii a Kypr, kde z celkového počtu noclehů mimo domov připadla na seniory čtvrtina.
Za námi se umístili Řekové a Švédové. Nejméně cestovali senioři z Malty (9 %), Bulharska, Lotyšska či Slovenska (shodně 10 %). Je ale pravda, že mezi českými seniory tvoří většinu cestovatelé po tuzemsku. Jen třetina z nich směřovala za hranice. Ať už cestovali čeští senioři kamkoliv, podle statistik utratili nejméně ze všech. Ti nad 65 let vydali ze svých peněženek na cestách průměrně jen 13,7 eura za den. To i chudí staří Rumuni utratili o deset centů víc.