Paní Libuše z Třinecka a úhrady: Z novinek mám obavy. Co na to odpovídá ministr zdravotnictví? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 28. dubna 2024

Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert

Paní Libuše z Třinecka a úhrady: Z novinek mám obavy. Co na to odpovídá ministr zdravotnictví?

Libuše Mitrengová (61)
Libuše Mitrengová (61) (Foto ara)

Jak to bude se zdravotními pomůckami a novými doplatky na ně? A na čem naopak ušetříme? Například důchodkyně Libuše Mitrengová (61) z Nýdku na Třinecku má z novinek, které nastanou od srpna a října, velké obavy. 

Vždy jen dřela, nakonec jí vzala zdraví lymská borelióza. A ušetřit na kompenzační pomůcky je pro ni stále těžší. Nebylo jí ještě ani čtyřicet let, když jí klíště do těla vpravilo infekci. „Do té doby jsem pracovala dost tvrdě v železárnách. Pořád jsem byla zdravá – a pak to přišlo: skončila jsem na lůžku a potíže nezmizely ani po více než dvaceti letech,“ říká. Sama se pohybuje po ulici pouze s francouzskými holemi nebo se speciálním chodítkem. „Mám je od pojišťovny, na nové bych s mým důchodem neměla. Těch jedenáct tisíc mi stačí tak na nájem a na jídlo,“ říká smutně.

Ať zruší slevy na jízdné

Jedna nová hůl vyjde na několik stokorun, ty lepší ale i na dva tisíce. „Chodítko, které bych si přála, stojí čtyři tisíce a na to prostě neušetřím. Každý důchodce se bojí, jak se teď zvyšují doplatky na pomůcky, bez nichž se neobejde,“ posmutněla. Stát by měl podle ní o seniory a invalidy pečovat mnohem lépe. „Myslím, že takové slevy na dopravu seniorů jsou zbytečným přepychem. Stojí miliardy takové kroky, a pomáhají jen části lidé. Sociální pomoc by měl stát směrovat rovnoměrně,“ tvrdí. Potíže má důchodkyně také se stále se zhoršujícím zrakem. A i tu shledává, že kvůli schválené novele přijde i o oněch 150 korun příspěvku na brýle. „Co se dá dělat, budu to muset platit celé, když chci mít brýle a dobře vidět,“ krčí rameny.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (32, za ANO): Lidé se nemusí bát, peníze dostanou!...jen na jiné pomůcky

Pane ministře, co byste vzkázal lidem, pro které je i těch 150 korun na obroučky a další stokoruny naskla velký výdaj, kterého se bojí? A mají pocit, že by se o ně měl stát lépe postarat?

„Vzkázal bych jim, že se v žádném případě nemusí ničeho obávat. Naopak, můžou se těšit na celou řadu nově hrazených zdravotnických pomůcek, které doposud hrazené nebyly, a tak výrazně ušetří. Zejména dětští pacienti, diabetici a hendikepovaní. Peníze z úhrad brýlí a dalších pomůcek, kde se příspěvek pojišťovny snižuje nebo ruší, se nikam neztrácejí, ale jdou na pomůcky pro vážně nemocné pacienty, kteří je opravdu potřebují a kteří doposud dopláceli i desítky tisíc měsíčně. Například diabetici si v plné výši platili náplasťovou inzulinovou pumpu ve výši 80 tisíc korun. Snažili jsme se proto napravit tyto historické nespravedlnosti a ulevit těm, kteří to potřebují.“

Ale je to skutečně pro pojišťovny takový výdaj za hole, když platily za kus 130 korun za tři roky? Nejsou některé škrty zbytečné?

„Veškeré změny vznikly ve spolupráci s odborníky a pacienty. Ti se domluvili, že je rozumější stokorunové úhrady, které jsou v poměru s cenou pomůcky zanedbatelné a nemají tak pro pacienta velkou přidanou hodnotu, přesunout na úhradu pomůcek pro vážně nemocné pacienty, děti a seniory. Tedy lidem, kteří to opravdu potřebují a dnes museli doplácet i desítky tisíc korun. K návrhu nebyly žádné připomínky ani při projednávání v Poslanecké sněmovně, kde s tím souhlasily všechny politické strany.“

Velká nevole se zvedla i kvůli snížení úhrad na inkontinenční pomůcky. Už teď je prý problém je sehnat a dát všem potřebným. Nemáte pocit, že zavedením doplatku tuto situaci ještě zhoršíte?

„Nikoliv. Česká republika patří mezi ty země EU, které mají dlouhodobě nejštědřejší systém úhrad inkontinenčních pomůcek ze zdravotního pojištění. Pacienti s těžkou inkontinencí III. stupně mají vše plně hrazené. Jedná se o pomůcky pro tu nejzranitelnější skupinu pacientů, jakou jsou senioři či zdravotně postižení. Nově je také pacientům s inkontinencí kteréhokoli stupně umožněna kombinace různých druhů pomůcek (vložky, pleny, kalhotky). Druhým stupněm neboli střední formou inkontinence trpí minimum pacientů. U těchto pomůcek bude při maximálním odběru doplatek asi 47 Kč měsíčně. Pomůcky na nejlehčí formu inkontinence budou pacienty stát maximálně 79 Kč měsíčně, zatímco v celé řadě zemí EU se nehradí vůbec. Na všech změnách se shodli praktičtí lékaři a souhlasily i pacientské organizace. Minimální doplatek je také ochranou pacientů proti různým nekalým praktikám, jejichž obětí byli právě pacienti a které jsou značně ztíženy, pokud není pomůcka hrazena ze sta procent. Podle mých informací je inkontinenčních pomůcek dostatek a jsou široce dostupné od mnoha různých dodavatelů.“

Zvyšujete úhrady na inzulinovou pumpu i některé glukometry, u jiných ji ale snižujete. Neprotiřečí si tím ministerstvo ve smyslu: podívejte, jak pomáháme diabetikům, ale tady jim to zase vezmeme?

„Doplatky pacientů se nezvýší. Do systému úhrad vstupují v případě diabetiků nejmodernější zdravotnické prostředky. Jak nejnovější typy pump, tak především senzory pro měření glykemie. Tím, že se naopak snižuje úhrada starších technologií (starší modely inzulinových pump či proužků pro měření glykemie), se nijak nezvyšuje doplatek diabetiků, neboť tyto pomůcky zůstávají v plné úhradě. Dodavatelé se při přípravě těchto změn zavázali adekvátně snížit ceny svých starších produktů, a proto došlo i ke snížení jejich úhrad. Garantem všech těchto změn byla odborná společnost. U této skupiny pacientů je neoddiskutovatelné, že se péče dramaticky zkvalitňuje za cenu minimálního nárůstu nákladů systému zdravotního pojištění.“

Kolik ušetříte na pomůckách, kde se úhrada snižuje, a kolik naopak zaplatíte na těch, kde se úhrada navyšuje?

„Je potřeba zdůraznit, že pomůcek, u kterých bude úhrada vyšší, je mnohem více než těch, kde dochází k jejímu snížení. Celkový objem peněz, které zdravotní pojišťovny vydávají na pomůcky, tak výrazně roste. V příštím roce zaplatí pojišťovny za zdravotnické pomůcky pro pacienty o půl miliardy korun navíc.“

Probíral jste to nějak doma s rodiči nebo prarodiči: I jich se tato změna dotkne?

„Samozřejmě. A nejen s nimi. Změny jsme především podrobně konzultovali s těmi, kterých se nejvíce týkají, tedy se zástupci pacientů. A ti s nimi souhlasili.“

Jak to bude?

Pokud je vám nad 15 let a chcete nové brýle či obroučky s příspěvkem od pojišťovny, máte čas do srpna. Od října se pak změní úhrady i na další věci.

SNÍŽENÍ ÚHRADY

Příklady: inkontinenční pomůcky, základní glukometr, proužky pro stanovení glukózy z krve

ZRUŠENÍ ÚHRADY

Příklady: brýlové obroučky, sférické a torické čočky pro pojištěnce nad 15 let, opravy epitéz, paruky, ochranné přilby, ortopedické vložky, hůl (vyjma slepeckých holí a berlí), baterie ke sluchadlu

NOVĚ HRAZENÉ

Příklady: náplasťové inzulinové pumby, modernější glukometr, infuzní pumpa pro kontinuální nitrožilní podávání léčiv, oboustranná sluchadla

VYŠŠÍ ÚHRADA

Příklady: mechanický vozík, elektrický vozík na ven, sluchadlo pro dospělé s těžkou nedoslýchavostí, řečový procesor, katétr, elektropohon k mechanickému vozíku



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.