Násilí na důchodcích? Páchají děti a příbuzní! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Násilí na důchodcích? Páchají děti a příbuzní!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Foto Profimedia.cz, Život 90)

Sdílená starost, poloviční starost. Odborníci na specializovaných linkách jsou 24 hodin denně připraveni vyslechnout a poradit seniorům s jakýmkoliv problémem. I tím, kterému se náš seriál věnuje, tedy týrání. Případné obavy z prozrazení či o peníze jsou plané – volání je anonymní a bezplatné. Jednu věc však podle vedoucího Senior telefonu Život 90 Františka Horáka potřebovat budete – najít odhodlání začít o svých problémech mluvit.

Co nejvíce dnešní seniory trápí, s čím k vám nejčastěji volají?
„Volající nejvíce řeší problémy v získání kontaktů na různé úřady, nemocnice, problém osamělosti, problém strachu a úzkosti v různých formách či problémy v orientaci sociálních služeb, dávek, dluhů, dědictví...“

Objevují se nová témata, problémy, s kterými se na vás obracejí?
„V posledních letech jsou témata velmi podobná. Snad jenom díky zavádění moderních technologií je pro současné seniory stále méně a méně dostupné klasické vyhledávání kontaktů, proto tedy vyhledávají ve větší míře tuto pomoc.“

A jak častá bývají hlášení na domácí násilí?
„Toto téma není zatím frekventované jako jiná zmiňovaná témata. Za minulý rok jsme měli zhruba 100 hovorů (v průměru operátoři měsíčně přijmou až tisíc hovorů – pozn. red.) s tímto obsahem a v letošním roce se jedná o 50 hovorů. Je to určitě dáno citlivostí tématu a malou informovaností veřejnosti, kterou chce Život 90 měnit.“

Kdo spíše na násilí upozorní a z čí strany?
A odhodlávají se klienti dlouho, než vám zavolají? „Jednoznačně volají více ženy a nejčastěji se násilí dopouští příbuzní – takových případů je 56 procent, v šestadvaceti pak samotný partner (dohromady 82 %). Ze zkušeností můžu říci, že k hovoru se spíše dlouho odhodlávají, než že by o tom chtěli hned s někým mluvit.“

Čím to je?
„Většina klientů prožívá za vzniklou situaci stud, výčitky za špatnou výchovu a nechtějí nikoho z rodiny oficiálně obviňovat. Tedy linka je první bezpečné místo, i díky anonymitě, kde mohou otevřeně o svém problému mluvit. Potřebují někoho, kdo jim bude na chvíli oporou.“

A když jde opravdu do tuhého?
„V opravdu vážných situacích, kdy zmapujeme, že klient již není sám či za podpory přátel schopen si o pomoc říci, podporujeme klienta takzvaně přesahem, kdy naše organizace oslovuje příslušná místa a dopomáhá klientovi k pomoci. K tomuto kroku může dojít tehdy, když klient vystoupí z anonymity.“

Mimochodem, volají také klienti z různých pečovatelských domovů, že se jim tam ze strany personálu děje nějaké příkoří?
„Bohužel zatím velmi málo, z celkového počtu hovorů se jedná asi o pět procent. Přitom je to závažný problém, kvůli nedostatečnému počtu kvalifikovaných pracovníků, kteří by tuto nelehkou práci dělali jako poslání. Zdá se, že hlavním problémem je získávání důkazů, vleklá doba prověřování a právně neprůkazná šikana klientů během pobytu.“

Co jim v takových případech radíte?
„Vysvětlujeme, že vzniklá situace není normální, mluvíme o nástrojích, které by klient mohl využít, tedy v akutní situaci o policii a institutu vykázání, o vytvoření bezpečnostního plánu, o intervenčních centrech, která jsou na tuto problematiku zaměřená. Dáváme také kontakty na místní sociální odbor.“

S čím se na linkách můžete odborníkům svěřit?
Samota, ztráta blízkého člověka
•Ztráta smyslu života
• Neuspokojivé vztahy v rodině či mezi partnery
• Zdravotní problémy i vážná nemoc
• Domácí násilí, šikana, přehlížení
• Finanční tíseň
• Jak se vyvarovat »šmejdů«
• Jak překonat různé životní překážky

Důležitá telefonní čísla
• Senior telefon organizace Život 90: 800 157 157 Operátoři jsou vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Lze zaslat také e-mail: seniortelefon@zivot90.cz, odpověď přijde do 48 hodin.
• Linka seniorů organizace Elpida: 800 200 007 Lze volat denně od 8 do 20 hodin, nebo zaslat e-mail na linkasenioru@elpida.cz, odpoví do tří dnů.
• Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí provozuje Bílý kruh bezpečí, operátoři jsou k dispozici non stop na čísle: 116 006

Umí to s moderní technikou?
Mobilní telefon podle údajů Českého statistického úřadu v loňském roce používalo přes 2 miliony starobních důchodců. Tzv. chytrý mobil s přístupem na internet však mělo jen 14,8 procenta z nich. Podíl domácností osob starších 65 let s přístupem na web činil ve stejném roce 37,4 %, což byl oproti roku 2013 nárůst o více než 23 procent! Denně, či téměř denně internet využívalo přes 588 tisíc seniorů.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.