Časté uklízení škodí plicím - Jak se chránit?

Do Vánoc zbývá ani ne měsíc a většina z nás už přemýšlí nejen nad pečením cukroví, ale také nad vánočním úklidem. S tím by se to však nemělo přehánět, a to nejen kvůli stresu, do něhož se dostáváme. Odborníci totiž zjistili, že přehnané uklízení škodí našim plicím, zejména pak časté používání čisticích prostředků, které jsou při úklidu vdechovány. Ty dokonce mohou plíce poškozovat stejně, jako když denně vykouříte celou krabičku cigaret…
Prevence při úklidu
Pokud pravidelně uklízíte doma nebo v rámci zaměstnání, měli byste se podle lékařů chránit. Nejde jen o ochranné rukavice, ale také o ochranné pomůcky, které zabrání vdechnutí menších částeček prachu či chemikálií. „Nabízí se používání roušek nebo respirátorů. Pomáhá ale i krátkodobé intenzivní větrání. Pokud si člověk během úklidu otevře v místnosti dokořán okno, velká část chemikálií se ve vzduchu zředí, a jejich škodlivost se tak významně omezí,“ vysvětluje pneumolog MUDr. Koblížek. Další možností je úklid bez použití agresivních čisticích prostředků. Podlaha se dá vytřít vodou s příměsí prostředku bez chloru. Prach není nutné utírat za použití aerosolových sprejů, stačí například vlhčené úklidové ubrousky nebo hadřík z mikrovlákna či různé druhy prachovek. Aerosolové spreje často používáme např. při leštění oken nebo zrcadel. Ani to však není nutné. V případě oken lze opět použít opět tekutý mycí prostředek rozředěný ve vodě, který naneseme houbičkou a stáhneme čistou stěrkou s gumovým lemem. Aby se okna i zrcadla leskla, zkuste je vyleštit starými novinami.
Další opatření
Vyvarujte se rizikového chování. Aby se onemocnění plic nerozvinulo nebo alespoň nezhoršilo, je potřeba přemýšlet o rizicích. „S pacientem se snažíme vytipovat činnosti, které mu škodí. Pomůže, když se zbaví závislosti na kouření nebo se v práci přesune do méně prašného prostředí a začne používat ochranné pomůcky. Jde o drobné změny, které ale dokážou nemoc zásadně zpomalit,“ přibližuje MUDr. Koblížek. Očkování pak může pomoci zejména u rizikových skupin. „Pacientům nabízíme očkování proti chřipce, covidu-19 a pneumokokovým infekcím. Doporučujeme rovněž očkování proti RS virům. Lidé s poškozenými plícemi totiž patří mezi ohrožené skupiny. Zmíněné infekce by tak pro ně mohly být mnohdy až fatální,“ upozorňuje prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová, předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů. Včasná návštěva lékaře při potížích je klíčová pro včasný záchyt nemoci. Čím dříve lékaře vyhledáte, tím dříve zahájíte vhodnou léčbu a tím menší nevratné změny onemocnění napáchá.
Jaká je léčba
Léky na astma, které souvisí s alergií, jsou jednak antihistaminika a pak inhalační léky, které tvoří základ léčby i u chronické obstrukční plicní nemoci. Pro pacienty s těžkou formou CHOPN by nadějí do budoucna mohla být nová biologická léčba. „Nejspíše do tří let budeme mít v Česku k dispozici první tzv. biologické léky, které budou přímo působit na buňky stojící za poškozením plic a dolních cest dýchacích. Půjde o velmi nákladnou léčbu, která by však mohla pomoci pacientům s těžkou a nestabilní formou nemoci. Už v příštím roce začnou pneumologové hledat vhodné adepty pro tuto terapii,“ upřesňuje doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.
Celý článek čtěte v tištěném APŽ číslo 48.